Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzyskim nowy rok zaczyna z wieloma niewiadomymi. Rosnąca cena za energię, węgiel, gaz oraz opłaty za emisję CO2, powodują wzrost kosztów działalności spółki. Wydatki spółki mają bezpośrednie przełożenie na stawki za ciepłą centralną wodę oraz centralne ogrzewanie. Na pewno firmy i indywidualni odbiorcy zapłacą więcej.
Ucieczką od rosnących kosztów mają być inwestycje. Zarówno te w miejskiej ciepłowni czy na ciepłowni szczytowej, na terenie starego zakładu. Są one częściowo finansowane z kredytu, jaki spółka w ubiegłym roku otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dalekosiężne plany są takie, by wybudować kocioł na biomasę. Wówczas spółka nie musiałaby płacić za emisję CO2.
W tej chwili jesteśmy przygotowani do produkcji ciepła z gazu. Problemem jest cena gazu. i to warunkuje obecnie uruchomienie naszej ciepłowni szczytowej.
- informuje Dariusz Wojtas, prezes MEC sp.z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiecki MEC w swojej strategii postawił na biomasę, gaz i węgiel. Zmiana kierunku jest najbardziej uzasadniona. W ubiegłym roku koszt zakupu węgla kształtował się od 15 do 20 mln złotych. A za emisję co2 spółka musi zapłacić powyżej 30 mln złotych.
Sytuacja nie jest dobra, w sensie finansowym, ponieważ opłaty za emisję CO2 ogrywają znaczącą rolę. Jest sytuacja trudna, z uwagi na ten szalony wzrost cen. Trzeba mieć jeszcze na uwadze rosnące koszty pracownicze.
- dodaje Dariusz Wojtas, prezes MEC sp.z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim
Plan inwestycji i kierunków działania na rok 2022 rok jeszcze nie został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą, Wzorem lat ubiegłych MEC będzie realizował przyłącza domów jednorodzinnych i firm do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kontynuowany będzie proces montażu instalacji centralnej ciepłej wody w budynkach mieszkalnych.
Napisz komentarz
Komentarze