Najważniejszym celem stawianym przez takie szkoły, będzie reagowanie na potrzeby pracodawców, czyli uczenie zawodów gwarantujących pracę. Taki model od lat z sukcesem udaje się prowadzić w ostrowieckim Zespole Szkół Zawodowych nr 3.
O tym, że obecnie szkolnictwo zawodowe nie spełnia oczekiwań rynku pracy dowodzą statystyki urzędów pracy. W Ostrowcu Św. największe szanse na zatrudnienie mają kierowcy czy mechanicy, a więc osoby z wykształceniem zawodowym.
Dyrektorzy szkół zawodowych przyznają, że niechęć do nauki w szkole zawodowej może wynikać z obaw związanych z poziomem edukacji w takiej szkole. O edukację zawodową szybko reagującą na potrzeby rynku pracy, zabiegają zwłaszcza pracodawcy. To właśnie wprowadzana od września reformy oświaty ma zmienić model nauczania zawodowego. A wszystko po to, by elastycznie reagować na oczekiwania pracodawców.
Zapowiadana reformy oświaty mówi o przywróceniu w takich placówkach cyklu nauki do 3 lub 5 lat. Zmianie mają ulec też nazwy szkół, zamiast zawodowych będą szkoły branżowe.
Napisz komentarz
Komentarze