Decyzją parlamentu Europejskiego i Rady Europy rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Ta wspaniała inicjatywa, podjęta również przy udziale polskich europarlamentarzystów ma na celu zwrócenie uwagi obywateli Europy na wkład, jaki do współczesnego społeczeństwa wnoszą osoby starsze. To doskonała okazja do promowania udziału młodzieży i seniorów we wspólnych inicjatywach oraz tworzenia warunków sprzyjających aktywności osób starszych, wzmacniania międzypokoleniowej solidarności.
Również polski Senat, pragnąc podkreślić znaczenie i rolę starszego pokolenia, podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Inicjatywa senatorów doskonale wpisuje się w problematykę, którą Unia Europejska uznała za wiodącą w tym roku.
Popularyzacja idei „łączenia pokoleń” i aktywności osób starszych jest bez wątpienia ważnym elementem polityki społecznej we wszystkich europejskich krajach. Problem starzenia się europejskich społeczeństw jest jednym z trudniejszych wyzwań przed jakimi stanęły rządy unijnych państw. Największym z nich jest stworzenie więzi międzypokoleniowej, likwidacja istniejących stereotypów oraz wykorzystanie potencjału starszego pokolenia. Ten potencjał tkwiący w pokoleniu ludzi starszych jest często niedoceniany, dlatego niezmiernie ważnym jest włączenie wielomilionowej rzeszy seniorów w nurt życia społeczno – gospodarczego. Nie trzeba zresztą ich do tego specjalnie namawiać. Coraz częściej aktywność starszego pokolenia jest widoczna w wielu dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Bardzo dobrze widać to w naszym kraju, gdzie wymyślona we Francji i spopularyzowana w świecie idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku przyjęła się w Polsce znakomicie. Zrzeszają aktualnie prawie 100 tysięcy członków, zorganizowanych w kilkuset działających prężnie uniwersytetach.
Należy do nich również Ostrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy WSBiP w Ostrowcu Św. Ponad 350 członków Uniwersytetu od lat zadziwia nas aktywnością, energią, pomysłami i konsekwencją działania. Wpisany w krajobraz edukacyjny i kulturalny Ostrowca Św. stał się rozpoznawalną instytucją nie tylko w naszym regionie. Przy wsparciu uczelni, samorządu oraz wielu instytucji z terenu miasta i powiatu, ale przede wszystkim dzięki wewnętrznej sile swoich słuchaczy oraz doskonałej organizacji może być przykładem dla młodszego pokolenia. Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, dzielenie się doświadczeniem i wiedzą, realizowanie swoich pasji, podejmowanie wielu inicjatyw to domena ludzi, którzy największą życiową aktywność zdawałoby się mają już poza sobą. Tak jednak nie jest, czego przykładem były przedsięwzięcia podejmowane przez ostrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w roku akademickim 2011/2012.
Niewątpliwie pierwszoplanowym było wydarzenie, które swoją oryginalnością i rozmachem zdobyło uznanie nie tylko wśród mieszkańców Ostrowca Św. To I Ostrowieckie Senioralia, czyli dwudniowe święto seniorów, będące kulminacyjnym punktem obchodów Roku Aktywności Osób Starszych, Solidarności Międzypokoleniowej i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. I Ostrowieckie Senioralia były doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału ostrowieckich seniorów, pokazania ich osiągnięć i dokonań. Był to również praktyczny sprawdzian możliwości organizacyjnych Stowarzyszenia. Przekonanie do tego projektu i nawiązanie współpracy z samorządem miejskim i powiatowym, WSBiP, Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, organizacjami pozarządowymi, instytucjami pożytku publicznego, Klubami Seniora zasługuje na najwyższe uznanie. Imponującym i zasługującym na największą uwagę osiągnięciem było włączenie do aktywnego uczestnictwa w obchodach młodych ludzi z ostrowieckich szkół i placówek oświatowych. Ich udział w ostrowieckich Senioraliach, współpraca z Młodzieżową Radą Miasta przy organizacji imprezy świadczy o międzypokoleniowej więzi łączącej obywateli naszego miasta i powiatu. Udany debiut organizacyjny i niewątpliwy sukces I Ostrowieckich Senioraliów daje podstawy do planowania następnych przedsięwzięć związanych z aktywizacją życia seniorów w naszym mieście i udziału w nim młodego pokolenia. Organizatorzy zapowiadają, że Senioralia staną się imprezą cykliczną, organizowaną nie tylko z okazji obchodów Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Paradoksalnie, starzenie się społeczeństwa jest wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym. W ostatnich latach jakość naszego życia bardzo się zmieniła. Lepsza opieka zdrowotna, dostęp do zaawansowanych technologii medycznych, zmiana stylu życia spowodowały, że coraz większa liczba ludzi dożywa sędziwego wieku. To oczywiście stwarza pewne problemy, ale również może bezpośrednio przełożyć się na duże korzyści dla całego społeczeństwa. Osoby kończące swoją aktywność zawodową, jeśli chcą i pozwala im na to stan zdrowia, mogą z pożytkiem dla wszystkich kontynuować swoją działalność. Ich doświadczenie życiowe i zawodowe może być przekazywane młodszemu pokoleniu. Istnieje wyraźna potrzeba stworzenia systemu, który wspomagałby rozwój takich form miedzypokoleniowej współpracy. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstaje Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych, który przewiduje również finansowe wsparcie dla takich inicjatyw. Według zapowiedzi Ministerstwa, jeszcze w 2012 roku na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z działalnością edukacyjną osób starszych zostanie przekazane 20 milionów złotych. W następnym roku ma to być kwota dwukrotnie wyższa. Pieniądze mają być przeznaczone w formie dotacji dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zajmujących się tą problematyką. Część zadań w tym zakresie powinny wziąć na siebie również samorządy, wspierając organizacyjnie i w miarę możliwości finansowo aktywność edukacyjną osób starszych. Jeśli te zapowiedzi zostaną zrealizowane, to z pewnością okaże się to wielką korzyścią nie tylko dla seniorów, ale także dla całego społeczeństwa.
Ostrowiec Św. 31.08.2012r. Eligiusz Mich
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
Powiatu Ostrowieckiego
Napisz komentarz
Komentarze