Bałwanowe dzieje – zimowa opowieść w Krzemionkach
Lepienie bałwana to nieodłączny element zimowych zabaw, mający głębokie korzenie w tradycji i kulturze. Już 11 stycznia o godzinie 11:00, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na pierwsze w nowym roku spotkanie z cyklu "Sobota w muzeum", poświęcone właśnie tej śnieżnej postaci.
Historia i symbolika bałwana
Słowo „bałwan” pierwotnie oznaczało posąg bóstwa pogańskiego. W kulturze Słowian termin ten odnosił się do idoli, czyli figur przedstawiających bóstwa, którym oddawano cześć. Etymologicznie wywodzi się z sanskrytu od słowa „bala” oznaczającego siłę, moc, z przyrostkiem „-van” wskazującym na posiadanie, co razem oznacza „silny”, „potężny”.
Interesującym aspektem jest porównanie bałwana do „baby pruskiej". Baby pruskie to kamienne posągi, pochodzące prawdopodobnie ze średniowiecza, o nieznanej funkcji i pochodzeniu. Przedstawiają mężczyzn z zaznaczonymi rysami twarzy, często trzymających w ręku róg lub miecz.
Warsztaty w Krzemionkach
Podczas spotkania uczestnicy w ramach cyklu ”Sobota w muzeum” zgłębią historię bałwana, jego pogańskie korzenie oraz związki z innymi postaciami kultury ludowej. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, planowane jest lepienie bałwanków na terenie muzeum. W przypadku braku śniegu, uczestnicy stworzą bałwany z materiałów, które nie topnieją, co zapewni kreatywną zabawę dla wszystkich.
- Koszt: 15 zł/osoba
- Zapisy: do 10 stycznia pod nr telefonu 41 260 55 50 lub mailowo: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze