System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowania na poziomie od 92 mld zł do blisko 159 mld zł – alarmują autorzy raportu pt. „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027”. Dane te budzą obawy o stabilność funkcjonowania szpitali, bowiem potencjalny brak środków finansowych na zabezpieczenie sfinansowania świadczeń zakontraktowanych w ramach umów z NFZ może spowodować powstanie ewentualnych opóźnień w zapłacie za nadwykonania w zakresach nielimitowanych, a tym samym może zaburzyć bieżącą działalność podmiotów leczniczych.
Po nowym roku rozpoczną się zmiany w systemie opieki zdrowotnej, które mają przenieść część procedur ze szpitali do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Opracowywana przez resort zdrowia reforma zakłada ponadto stworzenie sieci szpitali o określonych profilach świadczeń, co umożliwi lepsze dopasowanie usług do lokalnych potrzeb.
Jak to może wpłynąć na bieżącą działalność Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim? Rozmawiamy z dyrektorem ostrowieckiego szpitala, Dariuszem Tumulcem.
Napisz komentarz
Komentarze