Na spotkaniu otwartym z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego rozmawiano o tym, że diagnoza to nie wyrok, a raka można leczyć.
Konferencja z udziałem prof. Stanisława Góździa, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz psychologa klinicznego - Marty Kończewskiej zorganizowana została przez Fundację Akademii Inicjatywy i Rozwoju w Ostrowcu Świętokrzyskim . Poprowadziły ją Katarzyna Kozińska, animator społeczny oraz Magdalena Zieleń, członek Rady Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Niemal 75 procent osób, które zgłaszają się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach jest w trakcie procesu rozsiewu nowotworowego. Jest to dla nas dramatyczna sytuacja, ponieważ te możliwości, które posiadamy nie mogą być w pełni wykorzystane
- mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Nowotwór i rak to dwa słowa, które budzą przede wszystkim lęk. Wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie odpowiednich działań może skutkować całkowitym wyleczeniem. Dlatego warto dać sobie szansę na długie życie i zbadać się profilaktycznie.
Do najczęstszych nowotworów, dotykających mieszkańców województwa świętokrzyskiego należą: rak płuca, rak piersi, rak jelita grubego. Wszystkie te choroby objęte są programami profilaktycznymi, które umożliwiają ich wykrycie już we wczesnym stadium.
Ważnym badaniem jest cytologia, która pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych, a rak szyjki macicy znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów złośliwych.
Mamy w tej chwili możliwości leczenia, które prowadzi do wyleczenia. Tylko musi być współpraca ze społeczeństwem. Musi być przekonanie, że moje zdrowie jest w moich rękach. Nie chowajmy głowy w piasek. Zgłaszajmy się na badania profilaktyczne. Zastanówmy się jak żyjemy, bo to wszystko od nas zależy
– apeluje prof. Stanisław Góźdź.
Napisz komentarz
Komentarze