Na przestrzeni pięciu lat w województwie świętokrzyskim złożono około 37,5 tysiąca wniosków na niebagatelną kwotę 1 200 000 000 złotych. W skali kraju, od września 2018 roku, bo wtedy ruszył nabór do programu „Czyste powietrze”, złożono ok. 700 tysięcy wniosków.
Województwo świętokrzyskie jest pionierem w realizacji programu „Czyste powietrze”. To właśnie w tym województwie 100 procent gmin uruchomiło na swoim terenie punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy mogą złożyć wniosek i otrzymać niezbędną wiedzę o programie
- mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Szefowa resortu, na spotkaniu z mieszkańcami regionu świętokrzyskiego, które zorganizowano we wtorek, 26 września w Bodzentynie, pochwaliła zaangażowanie i skuteczność pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
O zaletach programu, ale również o jego zmianach, które obowiązują od stycznia bieżącego roku, mówił Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW w Warszawie.
W województwie świętokrzyskim zostanie wdrożony pilotaż na operatorów programu „Czyste powietrze". Operatorzy będą pomagali w złożeniu wniosku, ale też w znalezieniu firmy do przeprowadzenia termomodernizacji czy wymiany pieca. Pomogą w rozliczeniu inwestycji.
- stwierdza Paweł Mirowski.
Bodzentyn to kolejna gmina, w której będzie realizowany projekt pod nazwą „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze”.
Sołtysi, to osoby społecznego zaufania. Znają swoje miejscowości, docierają do każdego mieszkańca. Stąd pomysł zaangażowania ich w kampanię informacyjną na temat programu „Czyste powietrze"
- podkreśla Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP.
Poza wiedzą merytoryczną sołtysi zostali wyposażani przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w materiały, które następnie będą dystrybuować na terenie swoich sołectw.
Napisz komentarz
Komentarze