Wystawa obejmuje okres od powstania listopadowego aż do II Wojny Światowej. Pozostałymi etapami, które zostały uwzględnione są: powstanie styczniowe, okres I Wojny Światowej i formowanie się Legionów Polskich, wojna polsko-bolszewicka, powstania śląskie z lat 1919-1921 oraz okres dwudziestolecia międzywojennego, w którym ukazany został wkład cukrowników w dozbrajanie wojska polskiego.
Jednym z przykładów wspierania przez cukrowników starań Polaków w walce o niepodległość jest postawa Tytusa Woyciechowskiego, który przekazał na wojsko w czasie powstania listopadowego sto tysięcy złotych, co wówczas było ogromną sumą pieniędzy.
- Takie dowody ofiarności mamy przez cały okres XIX i potem XX wieku. Pracownicy cukrowni pomagali finansowo, ale także materialnie. W cukrowniach organizowane były szpitale, organizowano szwalnie, gdzie szyto odzież dla wojska. W cukrowniach także kwaterowano żołnierzy
- mówi kurator wystawy, Waldemar Ryszard Brociek.
Otwarta w 2018 roku Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach powstała po to, aby ocalić dla kolejnych pokoleń osiągnięcia naszych przodków. Działająca tam przez blisko dwieście lat cukrownia była pierwszą jaką zbudowano w Królestwie Polskim. Pracownicy tej cukrowni również walczyli o odzyskanie niepodległości. Obecnie reprodukowana jest tablica, która pokazuje straty jakie ponieśli cukrownicy z Częstocic.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 14., do końca marca 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze