Dla zwiedzających udostępniona zostanie zmodernizowana trasa turystyczna oraz nowa wystawa stała.
Bardzo dużo się zmieniło jeśli chodzi zarówno o estetykę i komfort zwiedzania trasy podziemnej . Natomiast podstawową zaletą jest to, że zarówno wystawa główna będzie teraz wstępem do zapoznania zwiedzającego z tłem kulturowym i historycznym, tego co będzie mógł zobaczyć podczas zwiedzania kopalni.
- mówi dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Sama trasa podziemna została oczyszczona, a część z jej elementów dołączyła do eksponatów wystawy. Poprawie uległa również dostępność. Dzięki nowoczesnej windzie, dawne zwyczaje pradziejowych górników będą mogły podziwiać osoby niepełnosprawne. Poprawiono również bezpieczeństwo montując na całej trasie linie telefonów alarmowych. Wszystkie te prace nie mogły by się odbyć gdyby nie znaczne środki finansowe przeznaczone na ten cel.
Całość inwestycji to ok 13 mln zł, dotyczy to również zadania jakim jest remont Pałacu Wielopolskich. Natomiast ok 50% tej kwoty to środki zaangażowane w remont "Krzemionek" w tym ok 3 mln zł poświęconych wystawie stałej.
- dodaje Andrzej Przychodni.
Od poniedziałku (19 lipca), każdy będzie mógł zjechać do krzemionkowskich podziemi i na własne oczy zobaczyć zmiany lub to czego jeszcze nie widział. Ruch turystyczny na Krzemionkach znacząco wzrósł, a przyczynił się do tego wpis na listę UNESCO. Wciąż jednak wielu mieszkańców powiatów ostrowieckiego, opatowskiego, sandomierskiego, kopalni nie zwiedziło.
Napisz komentarz
Komentarze