Przygotowany przez resort obrony program ma pomóc w cyberedukacji i jest propozycją dla szkół, które chcą poszerzyć swoją ofertę edukacyjną w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Ministerstwo uruchamiając projekt chce przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach państwowych i prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo czy tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.
Program zakłada naukę m.in.: kryptografii, historii kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, spotkania z wojskowymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu utworzy i będzie wspierać merytorycznie 16 klas – po jednej w każdym województwie. W Województwie świętokrzyskim taka klasa powstanie 1 września 2021 roku w LO nr II im. Joachima Chreptowicza.
3 lipca w czasie uroczystości w Wojskowej Akademii Technicznej dyrektor LO Nr II, Małgorzata Górecka-Smolińska, odebrała z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, certyfikat uprawniający liceum do prowadzenia elitarnej klasy “cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Jak poinformowała nas pani dyrektor, przygotowania do utworzenia takiej elitarnej klasy, w której będzie się mogło uczyć zgodnie z wymogami, 15 osób rozpoczną się już we wrześniu tego roku. Szkoła musi przygotować nowoczesne pracownie i wzmocnić osobowo kadry. Uczniowie certyfikowanych szkół ogólnokształcących, sprofilowanych w ten sposób będą kontynuować naukę np. w Wojskowej Akademii Technicznej i jako specjaliści podejmowac prace w NCBC.
Certyfikaty „CYBER.MIL z klasą” wręczono podczas uroczystości zorganizowanych z okazji pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz nadania sztandaru tej jednostce. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powołane w 2019 roku to wyspecjalizowana, instytucja MON, która - razem z podległymi jednostkami - odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni oraz budowę, rozwój i utrzymanie systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze