W tytule dzisiejszego felietonu posłużyłem się hasłem, które równie dobrze mogłoby być hasłem wyborczym, chociaż wcale nim nie jest. Większość kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych posługuje się w swojej kampanii jakimś hasłem, sloganem, komunikatem mającym trafić do głów wyborców i zwrócić na nich uwagę. W mnogości populistycznych zawołań i nie zawsze nowatorskich, mało oryginalnych idei można się pogubić. Wszyscy chcą się przebić do świadomości wyborców, zakładając z góry, że zostaną zauważeni i przyniesie to sukces w postaci większej liczby oddanych na nich głosów. Trudno odmówić logiki takiemu sposobowi postępowania kandydatów. Wszystkie podręczniki i poradniki dotyczące prowadzenia kampanii wyborczych zalecają stosowanie takich metod. I często okazują się one skuteczne. Czy jednak ktoś opracował skuteczną metodę na przekonanie wyborców do pójścia do głosowania ?
Frekwencja wyborcza w Polsce to poważny problem społeczny. Od pamiętnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku cały czas, systematycznie spada z wyjątkiem 1995 roku, czyli pamiętnego starcia Wałęsy i Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich, osiągając poziom 62%. W wyborach parlamentarnych i samorządowych jest zdecydowanie niższa. Wyniki na poziomie ok. 40% w wyborach samorządowych to w ostatnich latach norma. To średnia z całego kraju, w poszczególnych regionach jest jeszcze mniejsza. Wysoką frekwencję notuje się w większości dużych ośrodków miejskich i to one wyraźnie poprawiają wskaźnik uczestnictwa w wyborach. Ostrowiec Św. i powiat ostrowiecki nie wypadają dobrze w tej satystyce. Ledwo dociągamy do średniej krajowej, co należy uznać za wynik słaby i niedostateczny. Jaka jest przyczyna tak niskiej aktywności obywateli w życiu publicznym i dlaczego nie korzystają z możliwości jakie daje im demokratyczne państwo ?
Dla jakości naszego życia w Ostrowcu Św. większe znaczenie ma kogo wybierzemy na Prezydenta Miasta, a nie kto będzie Prezydentem Polski. Z całym szacunkiem dla głowy państwa, ale dla społeczności lokalnych ważniejszy powinien być wybór, burmistrza, wójta, radnego ponieważ to oni są bliżej nas i decydują o naszych codziennych sprawach. To od nich zależy czy i kiedy będzie budowana nowa droga, ulica, wodociąg i kanalizacja, jakie ceny będziemy płacić za wode, ścieki, wywóz śmieci, w jakich warunkach będą uczyć się nasze dzieci i młodzież, jaka będzie wysokość podatku od nieruchomości i czy nowy inwestor oferujący miejsca pracy znajdzie dogodne warunki do zainwestowania na danym terenie. Żaden poseł, senator, czy prezydent kraju nie zrobi dla nas więcej niż wybrany w wyborach samorządowych gospodarz naszego miasta lub gminy, radny powiatowy lub gminny. To oni, wyposażeni przez prawo w konkretne instrumenty władzy samorządowej mogą zmieniać otaczający nas świat o wiele skuteczniej. Mamy też do nich łatwiejszy dostęp, bo przecież często znamy ich osobiście lub z widzenia, byli lub są naszymi sąsiadami, albo są znajomymi naszych znajomych. Mieszkają w swoich okręgach wyborczych, doskonale znają problemy lokalnych społeczności i ponoszą osobistą odpowiedzialność za swoje decyzje. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że największy wpływ na jakość naszego życia mają nasi przedstawiciele we władzach samorządowych. Od tego kto będzie nami rządził w mieście, powiecie, gminie zależy zdecydowanie więcej od tego kto stoi na czele naszego państwa.
Głównym błędem, jaki popełniają wyborcy, jest właśnie przekonanie, że władza centralna ma decydujący wpływ na sprawy lokalne. Tak było w poprzednim systemie, gdzie scentralizowane zarządzanie krajem doprowadziło do zapaści gospodarczej. Przekazanie władzy samorządom to sprawdzony i najlepszy model zarządzania i gospodarowania. To lokalni liderzy najlepiej wiedzą na co wydać pieniądze, znają potrzeby i bolączki ludzi, z którymi mają bezpośredni kontakt. Nie od rządu, premiera, posła, Prezydenta Polski zależy, czy nasza gmina, miasto, powiat będą nowocześnie zarządzane i czy szerokie kompetencje prezydenta miasta, burmistrza, wójta będą dobrze wykorzystane, z pożytkiem dla społeczeństwa. To zależy przede wszystkim od wybranych przez nas gospodarzy naszych miast i gmin. A więc zależy bezpośrednio od nas. Nie unikajmy odpowiedzialności za nasz komfort życia nie biorąc udziału w wyborach. Brak naszego uczestnictwa w tym demokratycznym akcie może spowodować, że będzie nam trudniej żyć przez następne cztery lata. A przeciez demokracja wyposażyła nas w instrument jakim jest karta wyborcza. To nieprawda, że nasz jeden głos niewiele zmieni wynik wyborów. Jeśli udział w wyborach będzie powszechny, możemy popchnąć nasze sprawy w dobrym kierunku. Nie oddajmy wyborów walkowerem. Jeśli nie pójdziemy głosować, nasze lokalne władze wybierze za nas zdyscyplinowana mniejszość.
Idźmy na wybory 16 listopada i głosujmy. W naszej lokalnej społeczności nic nie powinno dziać się bez nas. To nasze prawo i obowiązek wobec naszych dzieci i rodziców. Im więcej nas będzie przy urnach wyborczych, tym lepiej wybierzemy. Bo wybieramy przecież naszą najbliższą przyszłość. Nie marnujmy swojego glosu. Pokażmy, że jesteśmy świadomym i odpowiedzialnym społeczeństwem, które wie jak zadbać o swoje sprawy.
Eligiusz Mich
Przedwodniczący Platformy Obywatelskiej RP
Powiatu OstrowieckiegoOstrowiec Św. 7.11.2014r.
Napisz komentarz
Komentarze