W niedzielę oddaliśmy swoje głosy na kandydatów do Rady Miasta, Rady Powiatu, Sejmiku Wojewódzkiego i Prezydenta Ostrowca Św. Zagłosowaliśmy również na radnych gminnych, wójtów i burmistrzów. Sam akt głosowania nie był wcale rzeczą prostą, ilość komitetów i kandydatów na radnych sprawiła, że odnalezienie interesujących nas nazwisk wymagało trochę wysiłku. Spełnienie obywatelskiego obowiązku dla znacznej części wyborców było jednak ważniejsze od niedogodności związanych z samym głosowaniem. Frekwencja wyborcza wydaje się być w tym roku porównywalna do tej sprzed czerech lat. Wybrani przez nas radni obejmą mandaty, z których będziemy ich rozliczać w trakcie kadencji oraz po jej zakończeniu. Ustawa samorządowa wyraźnie rozdziela kompetencje radnych w zależności od tego do jakiej rady zostali wybrani. Z jakimi sprawami będziemy mogli w takim razie zwrócić się do swoich wybrańców? Co załatwimy w Starostwie Powiatowym na Iłżeckiej, a co w Urzędzie Miasta na Głogowskiego?
Chociaż mamy takie wrażenie, a często i przekonanie, że za wszystko co dzieje się na terenie miasta odpowiada prezydent, to za część bardzo ważnych i istotnych z punktu widzenia funkcjonowania miasta sfer, odpowiada samorząd powiatowy. Jedną z najważniejszych jest służba zdrowia. To powiat odpowiada za działalność i funkcjonowanie szpitali, przychodni i zakładów opieki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia to leczenie oczywiście finansuje, ale to od radnych powiatowych i starosty zależy, jakie zakłady opieki zdrowotnej należy na danym terenie utworzyć lub zlikwidować. Do nich należy również decyzja, czy szpital będzie na przykład skomercjalizowany i przekształcony w spółkę. W kompetencji powiatu leży również wybór dyrektora szpitala i bezpośredni nadzór nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Przyznanie dodatkowych środków finansowych na działalność szpitala w formie dotacji, to także prerogatywa samorządu powiatowego. Stąd też wszystkie skargi, uwagi i wnioski dotyczące służby zdrowia w powiecie powinniśmy kierować bezpośrednio do władz powiatowych, a nie do prezydenta miasta. Powiat odpowiada też za walkę z bezrobociem na swoim terenie. To Powiatowe Urzędy Pracy wypłacają zasiłki dla bezrobotnych, są zobowiązane do aktywizacji bezrobotnych i opracowywania programów walki z bezrobociem. Starosta i radni powiatowi odpowiadaja też za przebiegające przez miasto ulice, ale tylko te, które są drogami powiatowymi. W sferze kompetencji powiatu są również szkoły, ale tylko ponadgimnazjalne, czyli licea i technika. W Starostwie Powiatowym załatwimy też sprawy związane z rejestracją samochodu i wydaniem prawa jazdy oraz wiele innych związanych m.in. z ochroną praw konsumenta, gospodarką nieruchomościami, geodezją, ochroną środowiska i gospodarką wodną. Rada Powiatu to jednostka kontrolna i stanowiąca samorządu powiatowego. Ma duże uprawnienia i kompetencje, ale podlega ocenie wyborców. Co cztery lata.
Wybrani przez nas radni gminni wraz z prezydentem miasta odpowiadają za większość spraw dotyczących mieszkańców. To oni głównie decydują o sprawach, które często wpływają na zasobność naszych portfeli. Wysokość opłat za wodę, ścieki, wywóz śmieci, stawki podatku od nieruchomości i czynszów w lokalach komunalnych, ceny biletów komunikacji miejskiej,opłaty za przedszkole leżą w gestii radnych gminnych. Większość spółek, które nas obsługują na co dzień jest z reguły własnością gminy. Polityka gminy wobec działalności tych podmiotów przekłada się bezpośrednio na ceny wytwarzanych przez nie usług i produktów. A to ma wpływ na jakość życia wszystkich mieszkańców miasta. Jeśli spółka miejska drogo produkuje ciepło, inna ma wysokie koszty pozyskiwania wody i odprowadzania ścieków, kolejna nie radzi sobie z przewozem pasażerów, to możemy powiedzieć, że nasze koszty utrzymania rosną, a prezydent i radni nie powinni przerzucać tych ciężarów na mieszkańców. Radni powinni znaleźć właściwe proporcje i wyważyć co jest dobre dla spółki, a co dla mieszkańców. Wybraliśmy ich po to aby o nas dbali i reprezentowali nasze interesy. Samorząd gminny finansuje również całą sferę kulturalną i sportową, od niego zależy jakość i ilość imprez i przedsięwzięć w tej dziedzinie. Nie można pominąć odpowiedzialności gminy za bezpieczeństwo i funkcjonowanie Straży Miejskiej. Budowa infrastruktury miejskiej, dróg chodników, ścieżek rowerowych, boisk, hal sportowych, utrzymanie zieleni i czystości to kolejne dziedziny, w których odpowiedzialnośc radnych gminnych oraz prezydenta, burmistrza czy wójta jest podstawowym zadaniem. Gminie podlegają również szkoły podstawowe i gimnazja, a obsada dyrektorów szkół i placówek oświatowych leży w gestii samorządu gminnego.
Gmina i powiat to lokalne wspólnoty samorządowe. Wbrew pozorom, zarządzanie takimi jednostkami nie jest łatwe. Ilość i różnorodność zadań, skala problemów do rozwiązania, niedostatek środków finansowych i presja społeczna sprawiają, że części problemów nie da się rozwiązać skutecznie w krótkim czasie. Kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie osób wybieranych na funkcje samorządowe ma kolosalne znaczenie dla funkcjonowania lokalnych organów władzy i przekłada się na komfort i jakość życia w danej miejscowości. Niestety w minionej kampanii wyborczej większość kandydatów do objęcia władzy w samorządzie gminnym i powiatowym nie przedstawiła w swoich programach wyborczych konkretnych propozycji rozwiązania istniejących problemów. Prezentowane hasła zmian, odwoływanie się do ludzi, powoływanie się na plany, które mają poprawić komfort życia mieszkańców naszego miasta i powiatu nie były dostatecznie przez kandydatów przedstawione i uzasadnione. Kampania przebiegła raczej pod znakiem ogólnych haseł i obietnic, odwołując się przede wszystkim do emocji wyborców. Załatwiając swoje sprawy na Iłżeckiej, czy Głogowskiego, poruszając się po mieście i powiecie czy szukając zatrudnienia, wyborcy będą mieć okazję do zweryfikowania zapowiadanych przez kandydatów zmian. Jak zostaną obsłużeni, jak odczują zapowiadane zmiany będzie miało wpływ na ocenę czy dobrze wybrali 16 listopada głosując, bądź nie idąc do wyborów. Ale najważniejszym wydaje się fakt, że w przypadku niezadowolenia, będą mieć kogo rozliczyć za cztery lata.
Eligiusz Mich
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
Powiatu Ostrowieckiego
Ostrowiec Św. 22.11.2014r.
Napisz komentarz
Komentarze