Po przerwie wywołanej covidem, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wznowiła badania przesiewowe. Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi skierowany jest do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w wieku 40-65 lat, którzy palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz są zagrożeni infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do lekarza powinny udać się osoby, które zauważyły u siebie niewynikające z przeziębienia objawy alarmowe takie jak jak: ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej,niedrożność lub krwawienie jednej dziurki nosa, problemy z przełykaniem czy guz na szyi.
Do tej pory w ramach programu "Twój świadomy wybór" z bezpłatnych badań laryngologicznych skorzystało już 8,6 tys.osób, dzięki czemu udało się rozpoznać około 60 stanów przednowotworowych i nowotworów.
Rak nie poczeka na koniec pandemii. Nie bójmy się badań. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 jest groźna, ale nie może być barierą dla pacjenta onkologicznego"
- podkreśla Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W 2017 roku w województwie świętokrzyskim na raka krtani zachorowało 88 osób, 38 zmarło. Do końca 2021 roku z bezpłatnych badań i konsultacji laryngologicznych może skorzystać jeszcze około 3 tys. osób. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 41 36 74 653.
Napisz komentarz
Komentarze