Zaczęło się od tego, że uczniowie z I LO wypożyczyli wózek inwalidzki, aby sprawdzić jak żyje się w Sandomierzu osobom z niepełnosprawnością ruchową: „Próbie poddaliśmy takie miejsca jak szkoły, urzędy, obiekty turystyczne, placówki służby zdrowia (apteki, przychodnie), restauracje, sklepy, chodniki” – wspominają. Wszystko sfilmowali, opisali, stworzyli mapę potrzeb miasta, napisali projekt do budżetu partycypacyjnego i wygrali. Musieli także zapukać do niejednych drzwi i spotkać się tam z przychylnością. Nawiązali kontakt m.in. ze Starostwem Powiatowym w Sandomierzu, Domem Pomocy Społecznej i Sandomierskim Mieszkaniem Treningowym oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Na efekt rozstrzygnięcia i realizację projektu z budżetu partycypacyjnego czekali około roku. Trzeba było także wyremontować schody wiodące do kina „Starówka” od ulicy Krótkiej. Do pomyślnego sfinansowania przedsięwzięcia przyczynił się także w połowie Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wiktor Bator, poruszający się na wózku uczeń I LO Collegium Gostomianum, 3 grudnia b.r. jako pierwszy skorzystał z gotowej już platformy dla osób niepełnosprawnych przy ulicy Krótkiej. Zna wiele osób, które odkładały wizytę w kinie, czy w zajęciach organizowanych tam przez różne stowarzyszenia ze względu na istniejące ograniczenia.
W uroczystościach otwarcia platformy schodowej nie zabrakło burmistrza Sandomierza pana Marka Bronkowskiego, przedstawicieli instytucji zaangażowanych przy projekcie, liceum oraz samych uczestników projektu Akademii wraz z ich opiekunem - panem Waldemarem Białouszem. Obecnych było także dwóch radnych oraz koordynatorki ogólnopolskie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Przecięcie wstęgi odbyło się po krótkim spotkaniu w kinie, gdzie opiekun grupy z I LO przybliżył ideę, początki i przebieg akcji i miał miejsce krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów I LO. Młodzieży z Sandomierza gratulujemy empatii, determinacji i sukcesu!
Napisz komentarz
Komentarze