Podczas ostatniej sesji rady powiatu ostrowieckiego w imieniu klubu radnych KWW Jarosława Górczyńskiego w sprawie opłat za szpitalne łóżka dla opiekunów interpelowała radna Renata Ślusarz- Magiera.
Sam pobyt w szpitalu przy dziecku jest bezpłatny, ale jeśli rodzic chce spać na łóżku to musi za nie dodatkowo zapłacić. W ostrowieckim szpitalu taki koszt to 24 złote za dobę w przypadku łóżka na sali ogólnej i 32 złote za łóżko w izolatce. Przy najtańszej z opcji tygodniowy koszt pobytu rodzica w szpitalu przy dziecku to prawie 170 złotych, przy dłuższej dwutygodniowej chorobie cena wzrasta do niemal 340 złotych. Problem w tym, że jak mówią rodzice, nie każdego na to stać.
Dyrekcja szpitala twierdzi, że opłaty są konieczne, bo pokrywają między innymi koszty mediów, które rodzice zużywają. Nie zanosi się na to, aby sprawa opłat w ostrowieckim szpitalu miała ulec zmianie.
Podobne przypadki reguluje ustawa o prawach pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku, która stanowi, że jeżeli realizacja praw pacjenta skutkuje kosztami dla zakładu opieki zdrowotnej to koszty te ponosi pacjent, a wysokość opłaty rekompensującej je ustala kierownik danego zakładu.
W okolicznych szpitalach stosuje się różne rozwiązania. W lecznicy w Staszowie na przykład to lekarz decyduje o tym czy dla dobra małego pacjenta konieczna jest stała obecność rodzica. Jeśli taka potrzeba zachodzi opiekun za łóżko nie płaci.
Podobnie jest w Starachowicach, tam z kolei, jak dowiadujemy się od rzecznika Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ustanowiona opłata wynosi 20 złotych za dobę. Stosuje się szereg zwolnień z jej uiszczania, np w trudnej sytuacji materialnej czy rodzinnej. Każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Dokonanie wpłaty nie ma jednak wpływu na otrzymanie wypisu ze szpitala, jak w ostrowieckiej lecznicy.
W sandomierskim szpitalu gdzie funkcjonują dwa oddziały pediatrii, sprawa wygląda jeszcze inaczej. Tam opłata wynosi 7 zł za łóżko, za dobę, ale ma charakter dobrowolny. Jak dodaje dyrektor sandomierskiego szpitala, dobrowolne opłaty całości zostają przeznaczone na potrzeby małych pacjentów, np na zabawki i wyposażenie świetlicy dla dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze