Podział, lub jak mówią niektórzy, rozbiór województwa świętokrzyskiego w celu utworzenia nowego województwa częstochowskiego to sprawa bardzo poważna.
W Częstochowie, na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta widnieje oddzielna zakładka zachęcająca mieszkańców miasta do wspierania pomysłu.
Politycy, którzy przejęli władzę w Polsce, złożyli bardzo poważną obietnicę. Zapewnili nas, że powstanie województwo częstochowskie. Wielu z Was zaufało tej obietnicy w nadziei na powrót naszego województwa. Jako prezydent Częstochowy
i częstochowianin deklaruję wsparcie inicjatywy utworzenia naszego województwa, udzielając kredytu zaufania tym, którzy zaczynają rządzić naszym krajem. O to samo proszę Was. Apeluję także o poparcie tej idei przez tych mieszkańców okolicznych gmin i powiatów, którzy w odrodzeniu województwa widzą szansę na szybszy rozwój całego regionu częstochowskiego. W drodze do tego celu musimy działać wspólnie, odkładając na bok wszelkie podziały polityczne i różnice poglądów.
Prezydent Miasta Częstochowy
Krzysztof Matyjaszczyk
Plany zmian w podziale terytorialnym budzą obawy świętokrzyskich posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł Krzysztof Lipiec, będący jednocześnie szefem świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, nie zgodził się udzielić nam komentarza w tej sprawie, twierdząc, że nie ma podobnych planów. Potwierdza to senator Jarosław Rusiecki (PiS). Posłowie Platformy Obywatelskiej nie kryją obaw, które potęguje odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji.
„(…) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego, skonsultowanych i akceptowanych społecznie, które pozwolą na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych, w szczególności w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego. Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju (...)”
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Na całą sprawę z uwagą patrzą we Włoszczowie. Choć tu, w odróżnieniu od Częstochowy, nikt nie zachęca mieszkańców do walki
w obronie województwa i przynależności do świętokrzyskiego. Burmistrz Miasta i Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek mówi wprost, że podobnym pomysłom jest przeciwny.
Burmistrz Miasta i Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek na stronie internetowej urzędu miasta zwraca się do gości odwiedzających witrynę następującymi słowami:
"Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Włoszczowa. Miasto i Gmina ma niezwykle ciekawą przeszłość".
Jeszcze ciekawsza wydaje się być jej przyszłość.
Napisz komentarz
Komentarze