Od sierpnia trwają prace badawcze na stanowisku archeologicznym (stan. 14/8) położonym w parku pałacowym w Częstocicach. Badania, prowadzone przez archeologów z Krzemionek, podjęto w związku z planowanym podłączeniem budynku muzeum do sieci ciepłowniczej.
W trakcie badań udało się zarejestrować szereg nawarstwień i obiektów związanych z kolejnymi etapami zasiedlenia obszaru stanowiska zarówno w pradziejach, jak i w czasach nowożytnych. Najstarsze odkryte dotychczas ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.), najmłodsze zaś związane są z obecnym pałacem (XIX-XX w.). Najwięcej znalezisk przypada na okres wpływów rzymskich (I-IV w. n.e.). Pozostałością po istniejącej tu w tym czasie osadzie jest warstwa kulturowa z okresu wczesnorzymskiego oraz ślady produkcji metalurgicznej. Odkryto m.in. liczne żużle żelazne, relikty pieca dymarskiego oraz obiekt
związany z obróbką żelaza. Znaleziska z czasów nowożytnych to przede wszystkim ziemianka – piwnica, wstępnie datowana na XVIII w. i związana najpewniej z funkcjonującym tu folwarkiem oraz fragment bruku kamiennego. To ostatnie znalezisko rzuca nowe światło na wygląd najbliższego otoczenia obecnego pałacu.
Trwają badania archeologiczne w w Częstocicach
Od sierpnia trwają prace badawcze na stanowisku archeologicznym położonym w parku pałacowym w Częstocicach. Badania, prowadzone przez archeologów z Krzemionek, podjęto w związku z planowanym podłączeniem budynku muzeum do sieci ciepłowniczej.
- 13.09.2012 14:07 (aktualizacja 24.09.2023 22:24)
Napisz komentarz
Komentarze