Que Viva Espana i Vive la France - Dzień Języków Romańskich w Chreptowiczu
8 października odbył się w Liceum Ogólnokształcącym Nr II Dzień Języków Romańskich przygotowany w ramach pracy klubu UNESCO przez uczniów kilku klas drugich pod opieką nauczycieli: Ewy Bińczak uczącej w liceum języków angielskiego i hiszpańskiego, Anny Nowickiej - języka francuskiego i Barbary Podsiadło - języka polskiego.
Uczniowie grup hiszpańskich i francuskich przypomnieli skąd wywodzą się języki, których się uczą i w zabawny sposób pokazali, ile kultura europejska zawdzięcza łacinie. Na scenie wystąpiła sama szanowna prekursorka języków romańskich, ubrana w rzymską togę, boso, ale w wieńcu na głowie, spersonifikowana przez ucznia klasy II f Krzysztofa Michalca. Zaatakowana przez Don Kichota (Piotr Malec) i Obelixa (Piotr Madej) musiała zejść ze sceny dziejów i udać się za kulisy, ale nie na długo. Na wolnej już scenie zaprezentowali się uczniowie, którzy pokazali, że nauczyli się nie tylko samych języków hiszpańskiego
i francuskiego, ale że znają też kulturę tych krajów - tańce, piosenki, najbardziej charakterystyczne miasta, gwiazdy sportu i mody.
Wcielili się w postacie znane i z literatury i z pop kultury, a na koniec przypomnieli sobie raz jeszcze skąd piękne języki, którymi mówili i śpiewali pochodzą i zatańczyli wspólnie - łacina i jej godni następcy finałowy taniec.
Program pozwolił ujawnić talenty organizatorskie i artystyczne uczniów. Reżyserem części hiszpańskiej była Edyta Żak, a francuskiej Ramona Romankiewicz. Piosenki wykonały solistki, Agnieszka Spadło, Dominika Szczyglińska i Natalia Zalewska, a zatańczyli Anna Pędzik i Maciej Surmański. Program powstał dzięki wspólnej pracy kilkudziesięciu uczniów klas drugich i ich nauczycieli. Obejrzała go młodzież liceum i młodsi koledzy licealistów zaproszeni gimnazjaliści. Dzień Języków Romańskich pokazał uczniom urok i przydatność tych języków. Podkreślono, że dziś dobra znajomość jednego języka obcego to za mało. Trzeba znać ich dwa lub trzy, by odnaleźć się na rynku pracy, podróżować, być człowiekiem XXI wieku. W występie licznie wzięli udział uczniowie, którzy swą przyszłość zawodową wiążą z naukami przyrodniczymi i technicznymi, ale wiedzą, że teraz nie sposób osiągnąć sukcesów w tych dziedzinach bez znajomości języków obcych.
Napisz komentarz
Komentarze