11 stycznia o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowej Parku Kultury w Starachowicach odbędzie się wyjątkowy Koncert Noworoczny „W mroku jest tyle światła”.
Na scenie wystąpi Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej, pod batutą profesor Urszuli Bobryk. Towarzyszyć im będą wybitni muzycy: Piotr Selim (fortepian, śpiew), Martyna Poleszak (skrzypce) oraz Paweł Szum (fortepian). Wstęp wolny, a koncert to doskonała okazja do rozpoczęcia roku w atmosferze sztuki i refleksji.
Dzień później, 12 stycznia w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się finisaż dwóch wystaw, które od tygodni przyciągają miłośników sztuki.
„Dobra chęć” Kingi Burek – to wystawa, gdzie artystka prezentuje intensywne, pełne emocji obrazy, eksplorując tematy związane z popkulturą, mitologią i codziennością. Finisażowi towarzyszyć będzie promocja katalogu, który ujawnia głębsze inspiracje artystki.
Natomiast „Byłem tu” Zbigniewa Sawaryna to kolekcja wieloplanowych pejzaży, abstrakcji i wspomnień z podróży. Podczas finisażu Zbigniew Sawaryn osobiście oprowadzi gości, dzieląc się swoimi przemyśleniami i historiami związanymi z obrazami.
Dodatkowo tego dnia odbędzie się oprowadzanie w języku angielskim.
W Ostrowieckim Browarze Kultury, w foyer kina Etiuda, trwa wystawa malarstwa autorstwa Henryki Ewy Piotrowskiej zatytułowana „Naprawdę jaka jestem...”. Pejzaże pełne barw i światła ukazują wyjątkową wrażliwość artystki na piękno natury. Wystawę można oglądać od stycznia do lutego 2025 roku, a wstęp jest wolny. To idealna propozycja dla miłośników sztuki i natury.
11 stycznia o godzinie 11:00 Pracownicy Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki zapraszają na zimowe warsztaty zatytułowane „Bałwanowe dzieje – zimowa opowieść”.
Lepienie bałwana, symbolu zimowych zabaw, stanie się pretekstem do zgłębiania jego historii i tradycji. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są jego pogańskie korzenie oraz czy ma coś wspólnego z babą pruską. Jeśli pogoda dopisze, powstaną bałwanki w krzemionkowskim stylu, a w razie braku śniegu – bałwany wykonane z materiałów, które nigdy nie stopnieją. Koszt warsztatów wynosi 15 zł za osobę, a zapisy trwają do 10 stycznia pod numerem telefonu 41 260 55 50 lub mailowo: [email protected].
Do 12 stycznia w Pałacu Wielopolskich można jeszcze zobaczyć wyjątkową wystawę „Ceramika ludowa i szlachetna z Ostrowca i okolic”. Ekspozycja obejmuje blisko 300 obiektów, takich jak naczynia, figurki, XIX-wieczne fajki ceramiczne czy gipsowe formy. Wystawę wzbogacają fotografie Aleksandra Salija i Stanisława Sudnika, dokumentujące tradycje garncarstwa. To doskonała okazja, by poznać bogactwo lokalnej historii i sztuki.
„Coś się kończy, a coś zaczyna” – po zakończeniu wystawy ceramiki w Pałacu Wielopolskich, 19 stycznia w tym samym miejscu zainauguruje nowa ekspozycja. O godzinie 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet, jednego z najważniejszych projektów fotograficznych w historii polskiej sztuki.
Ekspozycja obejmuje wybór 80 zdjęć z monumentalnego cyklu, który artystka tworzyła w latach 1978–1990. Fotografie przedstawiają mieszkańców polskich wsi i miast w ich codziennym otoczeniu, ukazując nie tylko wnętrza domów, ale także emocje i historie ludzi.
Zofia Rydet, wybitna fotografka, przez lata zdobywała międzynarodowe uznanie, a jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak MoMA w Nowym Jorku czy Centre Pompidou w Paryżu. Wystawa potrwa do 4 maja 2025 roku, a wstęp na wernisaż jest wolny.
Przypominamy o zapisach na konkurs kabaretowy organizowany przez Osiedlowy Dom Społeczny „Malwa” oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Konkurs skierowany jest do solistów i grup kabaretowych w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież szkolna i dorośli. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2025 roku. To świetna okazja, by podzielić się swoim talentem i dobrze się bawić!
16 stycznia 2025 roku o godzinie 18:00 w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się wernisaż wystawy Jarosława Kostrzewy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników sztuki, aby zapoznali się z wyjątkowymi pracami artysty.
Ekspozycja obejmie różnorodne dzieła Jarosława Kostrzewy – od realistycznych portretów, które oddają głębię emocji, po szczegółowe pejzaże ukazujące piękno architektury i przyrody. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w świecie artystycznej wizji, który Kostrzewa kreuje za pomocą niezwykłej precyzji i talentu.
Zachęcamy do uczestnictwa w nadchodzących wydarzeniach i odkrywania bogactwa kulturalnego regionu świętokrzyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze