Czas jesienny i zimowy to przestój w uprawach zarówno warzyw, owoców jak i kwiatów. Przez najbliższe miesiące te miejsca będą opustoszałe, zatem warto je odpowiednio zabezpieczyć.
Policja i straż miejska apelują, aby w miarę możliwości na czas zimowy wartościowe przedmioty powynosić z altanek
Dotychczas, czyli po zakończeniu sezonu 2024 policja nie odnotowała jeszcze prób kradzieży ani innych zdarzeń na ogródkach działkowych. Z praktyki i statystyk wynika jednak, że miejsca te upatrują sobie również osoby bezdomne. Zdarza się, ze to właśnie w altanach działowych osoby te szukają schronienia.
Podsumowując. Przerwa jesienno-zimowa dla działkowicza, to odpoczynek od prac ogrodowych, ale nie wolno zapominać i o tym, że wciąż jesteśmy odpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo na naszej działce. Regularne wizyty mogą mogą wypłoszyć złodziei i intruzów, a nam zapewnić spokojne oczekiwanie na wiosenne działkowanie.
Warto podjąć kroki, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swoich działek.
- kom. Ewelina Wrzesień, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim
1. Solidne Zamki i Zabezpieczenia
Podstawą ochrony altany jest wyposażenie jej w solidne zamki i zabezpieczenia. Warto zainwestować w wysokiej jakości kłódki oraz zamki antywłamaniowe. Dodatkowo, zastosowanie krat w oknach i wzmocnionych drzwi może zniechęcić potencjalnych włamywaczy.
2. Oświetlenie i Monitoring
Instalacja oświetlenia z czujnikami ruchu wokół altany może skutecznie odstraszyć złodziei. Nocne oświetlenie działa na zasadzie zaskoczenia, co często wystarcza, aby zniechęcić nieproszonych gości. Warto również rozważyć montaż systemu monitoringu. Kamery mogą nie tylko odstraszyć złodziei, ale także pomóc w ich identyfikacji w przypadku włamania.
3. Zabezpieczenie Narzędzi i Sprzętu
Cenne narzędzia i sprzęt ogrodniczy najlepiej przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, takim jak szopa czy specjalnie wydzielone miejsce w altanie. Można również zastosować łańcuchy i linki zabezpieczające do ich przypięcia. Pamiętajmy, że im trudniej będzie się dostać do cennych przedmiotów, tym mniej atrakcyjne staną się one dla złodziei.
4. Współpraca Sąsiedzka
Nawiązanie współpracy z sąsiadami działkowymi może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Wzajemne doglądanie działek i informowanie się nawzajem o podejrzanych sytuacjach to skuteczny sposób na zniechęcenie włamywaczy. Warto również dołączyć do lokalnych grup działkowców na portalach społecznościowych, gdzie można dzielić się informacjami i ostrzeżeniami.
5. Regularne Wizyty
Choć zimą rzadziej odwiedzamy swoje działki, warto od czasu do czasu tam zajrzeć. Regularne wizyty mogą zniechęcić złodziei, którzy liczą na całkowitą nieobecność właścicieli. Każda wizyta to także okazja do sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku i ewentualnego wzmocnienia zabezpieczeń.
6. Ubezpieczenie Mienia
Rozważenie ubezpieczenia mienia przechowywanego na działce to kolejny sposób na ochronę przed stratami. Warto zasięgnąć informacji w firmach ubezpieczeniowych na temat ofert skierowanych do działkowców, aby w razie kradzieży móc liczyć na rekompensatę finansową.
Zadbane i odpowiednio zabezpieczone Rodzinne Ogródki Działkowe mogą cieszyć nas przez wiele lat. Pamiętajmy, że w walce z kradzieżami najważniejsza jest prewencja, a odpowiednie środki ostrożności mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei. Zima nie musi oznaczać zagrożenia dla naszych działek, jeśli zadbamy o właściwe zabezpieczenia.
Napisz komentarz
Komentarze