Od września 2023 roku funkcjonuje ministerialny program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W kalendarzu te szczepienia ujęte są jako dobrowolne. Lekarze jednak mówią, że choć nie są obowiązkowe, powinny być powszechne.
Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Dlatego zalecana jest przed inicjacją seksualną. W przyszłości może zapobiec zachorowania na nowotwory
- mówi Adam Karolik, lekarz ginekolog.
Zgodnie z ministerialnym programem szczepione są dzieci z roczników 2010, 2011 i 2012. Szczepionki na HPV dostępne są w przychodniach. Jeśli w danej placówce nie ma dostępnych szczepionek, można poprosić lekarza o receptę. W zależności od wieku osoby szczepionej wymagana jest różna liczba dawek szczepienia.
Od września resort zdrowia powiększa populację objętą programem szczepień przeciwko HPV. Szczepionka będzie bezpłatna dla dzieci w wieku od 9 do 18. roku życia. Być może młodzież przeciwko HPV będzie mogła się zaszczepić również w szkołach. Trwają rozmowy między resortem zdrowia a resortem edukacji.
Napisz komentarz
Komentarze