15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego, zostało ustanowione decyzją sejmu z 1992 roku i obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która miała kluczowe znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Święto to jest również dniem wolnym od pracy.
W Ostrowcu Świętokrzyskim w 104. rocznicę Cudu nad Wisłą delegacje samorządowców i organizacji na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej przy obelisku upamiętniającym uczniów gimnazjum im. Joachima Chreptowicza, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku złożą kwiaty. Po części oficjalnej wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Krasocin przejdą ulicami Denkowską, Radwana i Polną na dziedziec Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie odbędzie się piknik wojskowy. Atrakcji nie zabraknie, podobnie jak w wielu innych miastach i gminach.
Okolicznościowego koncertu zatytułowanego "Żołnierzom" wysłucha publiczność, która o 17:00 zasiądzie w starachowickim amfiteatrze. Na scenie wystąpią Zespół Estradowy WIARUSY “LOK Starachowice” oraz “Starachowianie” Teatr Muzyczny Nad Kamienną.
Wcześniej pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Konstytucji 3 Maja odbędą się oficjalne uroczystości, a w nich między innymi pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach ZDZ w Kielcach, program artystyczny, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.
15 sierpnia świętować będą również ćmielowiacy i goście, którzy czwartkowe popołudnie zechcą spędzić na Porcelanowym Rynku, gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się Jarmark Ćmielowski, wystąpi raper Nowator, będzie potańcówka z DJem.
Od piątku do niedzieli w Bałtowie świętować będą pszczelarze i smakosze miodu. Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" już po raz 17-sty organizuje Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Będzie teoria, bo na wykłady przyjadą nauczyciele akademiccy, eksperci. Będzie praktyka prezentowana na stoiskach i będzie coś dla ucha. W niedzielę bowiem tradycyjnie na Okręglicy wystąpią lokalni artyści, pojawi się Inula oraz Orkiestra Dęta z Sienna. Warto dokładnie prześledzić harmonogram tego 3-dniowego święta.
Trzy dni potrwa również IV Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej na Krzemionkach. Będzie wiedza historyczna, pokazy rekonstruktorów, słowem dobra zabawa łącznie z przeniesieniem w czasie. Pojawią się znani i lubiani gladiatorzy z grupy Familia Gladiatoria Taurus. Przybędą legioniści z 21-szego Legionu Rapax. Będzie bursztynowe show i oczywiście bitwa w szczerym polu. Będziemy mogli również podejrzeć jak przed wiekami opatrywano rannych wojowników. I to nie wszystko, bo oczywiście będzie wypalanie garnków, kuchnia przodków i rozbicie pieca dymarskiego. To wszystko od 16 do 18 sierpnia na terenie wioski neolitycznej w Rezerwacje Krzemionki. Ten program również warto prześledzić i jest on dostępny na stronie muzeum i portalu lokalnatelewizja.pl.
Jak widzicie długi i długie programy wydarzeń. Słowem dla każdego coś.
Miłośnicy kultury hip hop już odliczają godziny do spotkania ze znanym i lubianym Tymkiem. Jego płyty wielokrotnie osiągały status platynowych i diamentowych płyt. Sprzedał w Polsce ponad 60 tys. egzemplarzy swoich albumów. Koncert Tymka w ostrowieckim amfiteatrze rozpocznie się około godziny 20:00, ale muzyka wypełni amfiteatr już wcześniej, bo na scenie będą prezentowali się lokalni artyści, między innymi Julia Tłuczkiewicz, AzP i Blessed Family.
Ci, którzy lubią mocne brzmienie, ale nie tylko mogą przyłączyć się do inicjatywy "Muzycy dla powodzian" i w niedzielę również w ostrowieckim amfiteatrze wziąć udział w koncercie charytatywnym.
Wystąpią między innymi Ornette i Azotox, a wieczór otworzy występ komediowy w wykonaniu komików ze Stand-Up Kielce.
Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Alternatywni Aktywni. Bilety cegiełki to wsparcie dla mieszkańców gminy Ćmielów, którzy ucierpieli po lipcowych ulewnych deszczach. Pamiętajmy warto pomagać i do zobaczenia!
Napisz komentarz
Komentarze