Mieszkańcy miejscowości Brzóstowa w gminie Ćmielów najbardziej ucierpieli podczas ostatniej nawałnicy, która przeszła nad regionem w czwartek 11. lipca. Do kilku miejscowości wdarła się woda z lokalnych rzeczek oraz spływająca z góry razem z błotem z położonych wyżej pól i wąwozów. Wielu mieszkańców było pozbawionych prądu.
Uruchomiliśmy procedury, zostały złożone wnioski o zabezpieczenie środków na wypłatę odszkodowań dla mieszkańców. Chcę również zawnioskować aby otrzymać 100 procent odszkodowania jeżeli chodzi o infrastrukturę towarzyszącą
Takiego deszczu mieszkańcy Brzóstowej w gminie Ćmielów nie pamiętają od ponad 50 lat.
Sytuacja, która miała miejsce w ubiegły czwartek, to jest pierwsza, która się zdarzyła za mojego życia
Zaczęłam uciekać, człowiek myśli aby przeżyć
Ciężko o tym mówić, boimy się kolejnych burz
-mówią mieszkańcy miejscowości Brzóstowa, w gminie Ćmielów.
Mieszkańcy Brzóstowej za zaistniałą sytuację obwiniają Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie", które nie wywiązuje się - zdaniem mieszkańców, z obowiązku czyszczenia koryta rzeki Ćmielówki.
Od pięciu lat interweniujemy z prośbą o oczyszczenie rzeki Ćmielówki. W firmie "Wody Polskie" są zmieniane harmonogramy. Jest oczyszczanie rzeki Ćmielówki w jednym roku. Robi się aneks i jest przekładane z roku na rok
-mówi Krystyna Ćwik, mieszkanka Brzóstowej.
Mieszkańcy oczekują solidnego oczyszczenia i uregulowania rzeki, aby w przyszłości nie dochodziło do podtopień. Zastanawiają się nad złożeniem pozwu przeciwko Wodom Polskim.
My cały czas myślimy o złożeniu pozwu przeciwko skostniałej firmie Wody Polskie, a ponieważ jest , to firma państwowa, to zwrócimy się do NIK-u o przeprowadzenie kontroli
-mówi Krystyna Ćwik, mieszkanka Brzóstowej.
Poprosiliśmy przedstawiciela PGW Wody Polskie o ustosunkowanie się do zarzutów stawianych przez mieszkańców miejscowości Brzóstowa. Czekamy na odpowiedź.
Otrzymaliśmy odpowiedź emailem
Szanowna Pani,
podtopienia, które wystąpiły 11 lipca, były wynikiem nadzwyczajnych opadów deszczu i spływu błota.
Obecnie na administrowanych odcinkach i obiektach, w rejonie wystąpienia intensywnych opadów, zapewniony jest przepływ wód w korytach cieków. Pracownicy ZZ w Radomiu usunęli przeszkody na newralgicznych odcinkach. Nadal prowadzone są prace w miejscach, gdzie występują pozostałości naniesionego namułu i rumoszu. Rzeki na tym obszarze są na bieżąco monitorowane.
Zachęcam również do przeczytania artykułu na naszej stronie:
W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji. Anna Truszczyńska (RZGW Warszawa)
Napisz komentarz
Komentarze