Gdy nadchodzą, upały cierpią nie tylko ludzie. Wysokie temperatury dokuczają także psom, kotom i innym zwierzętom. Co możemy zrobić, aby pomóc im przetrwać ciężkie dni?
Przede wszystkim skrócić czas spacerów. Jeżeli temperatury są powyżej 25-26 stopni, ten spacerek powinien być krótki z tym zwierzakiem. Zawsze pamiętajmy o tym aby mieć przy sobie wodę dla takiego zwierzaka. Ponieważ nam w takim słońcu chce się pić zwierzęciu także. Zwierzęta szczególnie psy mają bardzo mało gruczołów potowych. Praktycznie się nie pocą tylko zieją. Więc jeżeli zwierzę zaczyna nadmiernie dyszeć, to po prostu jest mu gorąco. Wracamy do domu, jeżeli takie zwierzę uległo przegrzaniu musimy go schłodzić. Na czym to polega. Nie wsadzamy zwierzęcia do zimnej wody. Ponieważ tak jak i u ludzi może dojść do wstrząsu. Zwierzę należy umieścić w chłodnym wentylowanym pomieszczeniu, ewentualnie moczymy sobie jakiś ręcznik i kładziemy na kark
-mówi Tomasz Rzepka, lekarz weterynarii.
Właściciele psów i samochodów muszą pamiętać aby nigdy nie zostawiać zwierząt w gorących, dusznych pomieszczeniach lub w nagrzanym samochodzie.
Absolutnie nie zostawiamy psa bez wentylacji w samochodzie, przy zamkniętych szybach. Jeżeli mamy coś do załatwienia, lepiej zabrać takiego zwierzaka ze sobą. Natomiast nie ma takiej możliwości aby zwierzak został w samochodzie. Ta temperatura w tym samochodzie, jeżeli mamy nawet 25-26 stopni na dworze. Ona rośnie do 40-50 stopni w samochodzie. Absolutnie nie wolno. Jeżeli widzimy, że taki zwierzak jest zostawiony. mamy prawo wybić szybę i zgłosić odpowiednim służbom
-mówi Tomasz Rzepka, lekarz weterynarii.
Należy unikać długich podróży. Na spacery wychodzić wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Pamiętajmy aby zabierać ze sobą wodę. W domu należy zapewnić zwierzęciu dostęp do chłodnego pomieszczenia, rozłożyć maty chłodzące lub zmoczone zimną wodą ręczniki.
Zwierzętom gospodarskim oraz domowym przebywającym na zewnątrz właściciel ma obowiązek zapewnić dostęp do cienia i świeżej wody. Nie ma znaczenia, czy to jest pies, czy kot, czy zwierzę gospodarskie.
Nie bądźmy obojętni Jeśli widzimy zwierzę potrzebujące pomocy lub źle traktowane, przebywające w nieodpowiednich warunkach, zgłoś sprawę właściwym służbom.
Napisz komentarz
Komentarze