Sobotnie wykłady z udziałem pracowników naukowych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie to było już kolejne spotkanie zorganizowane dla pszczelarzy przez Lokalną Grupę Działania Krzemienny Krąg. W sierpniu ubiegłego roku zostało podpisane porozumienie między LGD a Katedrą Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej lubelskiej czelni, które zakłada między innymi szkolenia pszczelarzy. I jak wyjaśnia prezes Jarosław Kuba, współpraca ta jest jak najbardziej uzasadniona.
Przypomnę, że na terenie gminy Bałtów tworzymy wioskę pszczelarską, tworzymy inkubator pszczelarski. Nasza LGD jest organizatorem Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. Mamy już 30 swoich rodzin pszczelich a w planach jest utworzenie laboratorium dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
- wymienia Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD Krzemienny Krąg.
Profesor Aneta Strachecka mówiła o odporności indywidualnej pszczół oraz czynnikach, które na nią wpływają. Profesor przybliżyła pszczelarzom tematykę leków, które warto wykorzystywać w gospodarce pasiecznej. Skupiła się na zagadnieniu jak wykorzystywać warunki pogodowe w gospodarowaniu, by uzyskać jak najlepsze efekty. Zwróciła uwagę na wartości odżywcze miodu i produktów pochodnych.
O gospodarce w dobie zmian klimatu mówił z kolei dr. Piotr Dziechciarz, również reprezentujący lubelski Uniwersytet Przyrodniczy.
Napisz komentarz
Komentarze