Do tego pojazd będą mogli też stracić ci kierowcy, którzy spowodowali wypadek po alkoholu.
Wprowadzane zmiany legislacyjne mają na celu ograniczenie liczby tragicznych wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Do tematu powrócimy wkrótce.
Kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi osiągnie lub przekroczy 1,5 promila, będą automatycznie tracić prawo do posiadania swojego pojazdu. Dla osób, które ponownie popełnią to wykroczenie, limit alkoholu we krwi, po którego przekroczeniu następuje konfiskata, został ustalony na 0,5 promila
Nieistotne będzie przy tym, czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zakończyło się wypadkiem lub kolizją. Procedura konfiskaty rozpocznie się od tymczasowego odebrania pojazdu przez policję na maksymalnie 7 dni, po czym prokurator zadecyduje o dalszym zabezpieczeniu, a następnie sąd bezwzględnie orzeknie o jego przepadku.
Możliwość konfiskaty auta po alkoholu przewiduje art. 178 §3 k.k. oraz art. 178a k.k. Wyjątkiem, umożliwiającym sądowi rezygnację z orzeczenia o przepadku pojazdu, będą jedynie nietypowe przypadki, gdy kierowca pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymany, ale nie doprowadzi do wypadku. Decyzja ta będzie mogła zostać podjęta tylko na podstawie szczególnych okoliczności.
Warto też pamiętać, że od 1 października 2023 r. obowiązuje także zaktualizowana wersja pozostałej treści art. 178 k.k., która przewiduje większe restrykcje wobec odpowiedzialności kierowców za jazdę w stanie nietrzeźwości i recydywę. Bieżące informacje i komunikaty dotyczące kar dla pijanych kierowców oraz możliwej konfiskaty samochodu za alkohol można śledzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Napisz komentarz
Komentarze