Do dzisiaj doskonale pamiętam, kiedy jeszcze byłem uczniem liceum ogólnokształcącego taką scenę. Nie wszyscy pewnie wiedzą, a inni nie pamiętają, że w tamtym okresie uczestnictwo w pochodzie pierwszomajowym było obowiązkowe. Uczelnie, szkoły, instytucje, zakłady pracy, fabryki były zobowiązane do jak najliczniejszego udziału w tym święcie. Uczniom zgromadzonym na placu szkolnym mojego liceum, przed wymarszem na ulice miasta nauczyciele przydzielali flagi, którymi według zaleceń mieli wymachiwać przechodząc przed honorowa trybuną, na której hołdy społeczeństwa odbierali aparatczycy partyjni jedynie słusznej, przewodniej siły narodu. Flagi były dwojakiego rodzaju. Jedne były w kolorze czerwonym, a drugie biało – czerwone. Pamiętam panikę moich koleżanek i kolegów, broniących się przed przydziałem czerwonych. Każdy z nas chciał nieść biało – czerwoną. Był w tej postawie pewien swoisty przejaw kontestacji czasów, w których przyszło nam dorastać i manifestacji poglądów odmiennych od oczekiwanych przez organizatorów tych obowiązkowych masówek.
Pamiętam również, jak po hucznie świętowanym 1 maja, z okazji którego ulice miast były przystrojone transparentami, hasłami oraz czerwonymi i biało – czerwonymi flagami, nazajutrz ekipy pracowników usuwały flagi w narodowych barwach ze wszystkich ulic i budynków. Władze komunistyczne nie chciały dopuścić do eksponowania barw narodowych w tym patriotycznym dniu, jakim było Święto Konstytucji 3 Maja. To święto zniesiono w czasach Polski Ludowej, odbierając Polakom szansę na wspomnienie i uroczyste obchodzenie rocznicy uchwalenia aktu, który był przejawem niepodległości Polski, jej siły i znaczenia w Europie i świecie, symbolem wolności i narodowej dumy.
Dzień Konstytucji 3 Maja ustanowiono i obchodzono jako święto narodowe w okresie II Rzeczypospolitej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił je 6 kwietnia 1990 roku. Upamiętnia pierwszą w Europie i drugą na świecie /po amerykańskiej/ nowoczesną ustawę zasadniczą uchwaloną przez Sejm Czteroletni. Każda kolejna rocznica jej uchwalenia przypomina nam o polskich ideałach oraz dążeniach do posiadania silnego i niepodległego państwa.
W ścisłym związku ze świętem Konstytucji 3 Maja jest poprzedzający je dzień 2 maja. Na wniosek klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej, 20 lutego 2004 roku Sejm IV kadencji ustanowił na podstawie specjalnej ustawy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest obchodzony właśnie 2 maja i chociaż nie jest dniem wolnym od pracy, to rangą i ważnością nie różni się od innych świąt państwowych. Oprócz Polski święto flagi mają takie państwa jak Stany Zjednoczone, Finlandia, Meksyk, Argentyna i wiele innych krajów. Na całym świecie szacunek i przywiązanie do barw narodowych jest wyrazem patriotyzmu oraz znakiem przynależności do określonego narodu i państwa. Flaga jest symbolem tradycji oraz elementem jednoczącym i łączącym różne światopoglądowo społeczeństwa. W tym dniu wszyscy uczymy się okazywania szacunku dla symboli narodowych i manifestujemy dumę z naszego kraju.
Święto Flagi staje się coraz bardziej widoczne i obecne w świadomości polskiego społeczeństwa. Hasło „bądź dumny – wywieś flagę” znajduje wśród Polaków coraz więcej zwolenników. Wzorem innych państw, na naszych domach, balkonach, posesjach pojawiają się biało – czerwone barwy. Potrafimy również cieszyć się z tego święta, obchodzić je radośnie i wspólnie. Setki mieszkańców Ostrowca przybyłych na ostrowiecki Rynek 2 maja dało temu wyraźny i przekonujący wyraz. Rodziny z małymi dziećmi, młodzież ostrowieckich szkół, członkowie różnych organizacji, klubów i stowarzyszeń, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, strzelcy z Brygady Drużyn Strzeleckich, zespoły artystyczne z Ostrowca i Ćmielowa oraz sportowcy stworzyli wspaniałą atmosferę, godną tego wyjątkowego święta. Ostrowiecki Rynek żył tego popołudnia radością dzieci, dumą młodzieży, satysfakcją starszych mieszkańców naszego miasta. Rozwinięta wokół Rynku 400 metrowej długości biało – czerwona flaga i wspólnie odśpiewany hymn na długo pozostanie w pamięci uczestnków tego wydarzenia. Dla mnie, jednego z organizatorów tego przedsięwzięcia to powód do szczególnej satysfakcji. Okazuje się, że w naszym mieście jest miejsce na uśmiech i radość, jest potrzeba wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń, są ludzie którzy potrafią zjednoczyć się wokół dobrej idei, pożytecznego pomysłu czy przedsięwzięcia. To nie jest tak, jak niektórzy usiłują nam wmówić, że wokół nas jest tylko źle, a będzie jeszcze gorzej. Usiłując zarazić nas swoim pesymizmem, frustracją i totalną krytyką wszystkiego co nas otacza nie biorą pod uwagę, że nie wszyscy myślą w tych kategoriach i zgadzają się z takimi poglądami. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że pozytywne myślenie jest obecne w sercach ostrowczan, jest potencjał do optymistycznego patrzenia w najbliższą przyszłość.
Flaga państwowa jest znakiem symbolizującym państwo polskie. Widniejące na niej barwy są elementem tożsamości narodowej Polaków. Są elementem patriotyzmu i w historii Polski zawsze były spoiwem łączącym wszystkich Polaków. Poprzez uroczyste obchodzenie Dnia Flagi chcemy upowszechnić barwy narodowe i wyzwolić w społeczeństwie polskim potrzebę obcowania z symbolami narodowymi. Nie powinniśmy się wstydzić eksponowania polskich flag. Schowane często w garażach i na strychach naszych domów są wywieszane tylko kilka razy w roku, z okazji świąt państwowych lub ważnych, wyjątkowych uroczystości. Barwy narodowe powinny być częścią naszego codziennego życia, stroić nasze ulice, gmachy użyteczności publicznej, siedziby firm i nasze prywatne posesje. Powinniśmy z dumą je eksponować, nie pozwalając jednocześnie na nadużywanie ich symboliki przez partie polityczne, czy inne organizacje i ugrupowania. Barwy narodowe powinny być apolityczne, są przecież własnością nas wszystkich.
Eligiusz Mich
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
Powiatu Ostrowieckiego
Ostrowiec Św. 3.5.2014r.
Napisz komentarz
Komentarze