Miłość i pasja ratowania starych instrumentów stały się podstawą istnienia kolekcji, która będzie prezentowana w Pałacu Wielopolskich od 16 maja. Twórcą i właścicielem wystawy jest Roman Kryst, który obdarzył zaniedbane i zniszczone instrumenty drugim życiem, dając nam, oglądającym, możliwość poznania niegdyś popularnych a dziś zapomnianych źródeł dźwięku.
Wśród ciekawych instrumentów wyróżnia się zwłaszcza duża grupa akordeonów na czele z najstarszym z 1885 roku oraz fisharmonii - blisko 200 i 160-letniej. Część nazw instrumentów nic nam dziś nie mówi – czy potrafimy wyobrazić sobie instrument o wdzięcznej nazwie heligonka lub klemandyna? Dzięki pasji dwojga ludzi, Romana Krysta oraz jego żony, Grażyny Łoś, którzy z muzyki uczynili sposób na życie, instrumenty te, stanowiące często małe dzieła sztuki, mogą dziś cieszyć nasze uszy i oczy.
Roman Kryst jest z zawodu i zamiłowania muzykiem, multiinstrumentalistą. W Częstochowie, w której mieszka, prowadzi znaną i wielokrotnie nagradzaną Częstochowską Kapelę Biesiadną „Grupa Romana”, uczestniczy także w innych przedsięwzięciach muzycznych oraz organizuje Jurajski Jarmark Kapel. Swoją pasję do muzyki dzieli z żoną, która jest autorką tekstów „Grupy Romana” oraz współtwórczynią kolekcji unikatowych instrumentów.
Prezentowana od 16 maja w Pałacu Wielopolskich wystawa jest wspaniała podróżą w przeszłość i wyjątkową okazją do ujrzenia jedynych w swoim rodzaju instrumentów oraz wysłuchania historii, jakie się za nimi kryją.
Otwarcie wystawy w Pałacu Wielopolskich w piątek 16 maja o godzinie 16:00
Napisz komentarz
Komentarze