Służba wojskowa może mieć również elastyczny wymiar. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w odpowiedzi na prośby ochotników zorganizowała szkolenie podstawowe w dodatkowym terminie w trybie weekendowym. Od soboty 22 kwietnia około 30 ochotników rozpoczęło swoje pierwsze wojskowe szkolenie tzw. „szesnastkę”. Przeszkolenie zakończy się przysięgą wojskową 23 lipca 2023r. podczas finału „Wakacji z WOT”.
Praca którą wykonuję nie pozwala mi na stacjonarne szkolenie dlatego zdecydowałam się na „szesnastkę weekendową”. Podjęłam decyzją o rozpoczęciu służby z dwóch aspektów. Po pierwsze spełniam dziecięce marzenia, a po drugie chcę się nauczyć współdziałania w grupie. Rodzina wspiera mnie w podjętej decyzji i troch zazdrości, możliwe że w przyszłości podążą w moje ślady
– podkreśla szer. Julita w „cywilu” urzędniczka, wiek 45 lat.
Takie szkolenie pozwala mi się spełnić, a zarazem nie koliduje z moją pracą. WOT to moje wcześniejsze plany lecz wtedy pracowałam weekendowo, obecna praca pozwala mi na realizację marzeń
- dodaje szer. Sylwia w „cywilu” księgowa, wiek 41 lat.
Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotęo godzinie 8:00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, pod opieką instruktorów z 10. ŚBOT rozpoczęli proces związany z rozpoczęciem służby. Dzień powołania jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest 8 - dniowe szkolenie wyrównawcze. Obecne szkolenie zostało przygotowane i odbędzie się pod okiem instruktorów ze 101 batalionu lekkiej piechoty z Kielc. Po pierwszych 2 dniach szkoleniowych ochotnicy wrócą do swoich cywilnych zajęć i w kolejny zaplanowany szkoleniowy weekend będą kontynuować „szesnastkę”.
Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość zrealizowania szkolenia podstawowego ochotnikom, którym sytuacja zawodowa i rodzinna nie pozwala na odbycie szkolenia w trybie stacjonarnym. Dlatego przyszli żołnierze mają możliwość odbyć takie szkolenie w trybie weekendowy. Szesnaście dni szkoleniowych rozbite jest na weekendy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ochotnicy mają możliwość pogodzenia służby ze swoimi życiem zawodowym. Takie szkolenie przez Terytorialsów zostało potocznie nazwane szesnastką weekendową.
Napisz komentarz
Komentarze