Uroczystość odbyła się przy pomniku majora Ludwika Topora Zwierzdowskiego na rynku w Opatowie. Przedstawiciele władz gminy, Powiatu Opatowskiego oraz mieszkańcy Opatowa złożyli kwiaty. W okolicznościowych przemówieniach nawiązano do wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego.
Druga część wtorkowych uroczystości odbyła się w Opatowskim Ośrodku Kultury. Zaprezentowany został spektakl teatralny „Mogiła Powstańca” w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Paradoks” w reżyserii Edyty Gwoździk. Na budynku domu kultury prezentowana jest wystawa „Powstanie styczniowe w sztuce”.
Trochę historii
Bitwa opatowska uważana jest za jeden z najważniejszych i jeden z ostatnich epizodów Powstania Styczniowego.
Doszło do niej pod nieobecność generała Józefa Hauke – Bosaka oraz Karola Kality „Rebajło”. Siły polskie liczyły około 1000 powstańców, siły Rosjan dowodzonych przez generała Ksawerego Czengierego - 4500 żołnierzy. Polacy pod dowództwem Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego oraz Apolinarego Kurowskiego uderzyli na Opatów wieczorem, 21 lutego.
Bój trwał do godziny 21, czyli około 6 godzin. Dowodzący walkami Ludwik Zwierzdowski „Topór”, widząc zmęczenie wojska nakazał oddziałom odwrót. Rosjanie nie byli jeszcze ostatecznie pokonani, a powstańcy otrzymali informacje o nadciągającym dla nich wsparciu. Ogółem Polacy stracili 50 osób, a kolejnych kilkadziesiąt zostało rannych.
W bitwie ranny i pojmany został Ludwik Zwierzdowski. 23 lutego 1864 roku Rosjanie zdecydowali o powieszeniu majora na rynku w Opatowie. Ciało „Topora” pochowane zostało przez władze rosyjskie, ale w nocy potajemnie wykradzione, zostało złożone na cmentarzu miejskim. Dokładne miejsce pochówku nie jest znane.
Napisz komentarz
Komentarze