Grzegorz Szymański od dziecka kocha historię. Swoją pasję stara się zaszczepić w młodszych pokoleniach i od kilkunastu lat prowadzi nieszablonowe lekcje.
Do maluchów mówi się inaczej, a do starszyzny inaczej. Rozmawiając z młodszymi trzeba wprowadzić tematykę legend, opowieści, a mniej skupiać się na szczegółach historycznych
- mówi Grzegorz Szymański z „Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska”.
Bardzo ważne jest przekazanie wszystkich informacji w wiarygodny sposób. Gdy kwatermistrz Grzegorz blisko stu uczniom z ostrowieckich szkół przybliżał wydarzenia z 1863 r. oraz atmosferę powstania styczniowego miał na sobie strój ówczesnego oficera - odzienie dworskie.
Nie było mundurów jako stricte mundurów tylko ubierali się w to co mieli. Ważne były jednak czapki tzw. rogatywki. Miały one kolor czerwony i były obszyte białym futerkiem lub czarnym. Kolory tych rogatywek zależały od regionu
- tłumaczy Grzegorz Szymański.
W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach uczniowie poznali m.in. sposoby walki powstańców z zaborcą. Młodzież mogła też zobaczyć zdjęcia, a przede wszystkim dotknąć rekwizytów powstańczych. Grzegorz Szymański twierdzi, że dzieci znają historię powstania styczniowego, ale tą z książek, tą szkolną. Najbardziej interesuje ich jednak ta bezpośrednio dotycząca regionu, w którym mieszkają. Żadne inne powstanie nie splotło się tak mocno z dziejami ziemi świętokrzyskiej jak styczniowe. Stoczono tu kilkanaście potyczek i bitew. Przez tereny nad Kamienną „przewinęli się” najważniejsi dowódcy powstania, z Marianem Langiewiczem, Józefem Hauke-Bosakiem i Dionizym Czachowskim na czele.
O powstaniu styczniowym w tym roku będzie głośno. Już w ferie odbędą się zajęcia o symbolach tego powstania. To jednak nie wszystko.
Na początek maja przygotujemy dużą inscenizację bitwy pod Jeziorkiem. Była to potyczka, którą stoczyli powstańcy pod dowództwem Dionizego Czachowskiego w dniach 4-5 maja 1863 r. Ta inscenizacja odbędzie się w rejonie Krzemionek 6 maja
- zapowiada Kamil Kaptur, kierownik Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.
Na podsumowanie roku powstania styczniowego pracownicy muzeum planują zorganizować konferencję naukową poświęconą przede wszystkim historii tego narodowego zrywu na ziemi ostrowieckiej.
Napisz komentarz
Komentarze