W listopadzie 1918 r. Wielkopolska była jednym z regionów, który nie odzyskał niepodległości i wciąż pozostawał pod wpływem zaborcy, w tym wypadku Prus. Impulsem do wybuchu powstania był przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania i jego przemówienie w hotelu Bazar. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia 1919 r., a do połowy miesiąca wyzwolono większą część Wielkopolski.
Powstańcom w sukurs na czas przyszli alianci zachodni, którzy w lutym 1919 r. wymusili na władzach niemieckich powstrzymanie się od podejmowania działań ofensywnych. Wyznaczono wówczas linię demarkacyjną, która rozdzieliła jednostki polskie i niemieckie. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami Ententy 16 lutego, a ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
W 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego wiązankę kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na kieleckim Placu Wolności złożyli wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.
facebook.com/UrzadMarszalkowskiWojewodztwaSwietokrzyskiego
Napisz komentarz
Komentarze