Pierwsza część publikacji prezentuje fotografie archiwalne, na których widać jak zmieniał się nasz region. Wiele zdjęć do albumu udostępniło Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które w swoich zbiorach posiada unikatowe pocztówki. Druga część książki, katalogowa, skierowana jest do wąskiej grupy kolekcjonerów. Tu pocztówki zostały dokładnie opisane: kto jest autorem zdjęcia, co przedstawia, jaki był nakład tej pocztówki i jakie serie funkcjonowały w obiegu dystrybucyjnym.
Sportretowane obrazy ziemi kieleckiej, w tym Ostrowca, pochodzą z lat 1952-1975, kiedy w Polsce funkcjonował podział na 17 województw. Fotografie, które posłużyły do powstania pocztówek zaprezentowanych w publikacji są efektem pracy 49 fotografików, w tym Narcyza Pawłowicza, jednego z członków założycieli Oddziału Ostrowieckiego PTTK, kolekcjonera i działacza filatelistycznego. Gościem specjalnym spotkania była pani Marta Pawłowicz-Pronobis, córka fotografa, która wspierała powstanie publikacji. Pani Marta współpracuje z naszym Muzeum przy opracowywaniu fotograficznej i krajoznawczej spuścizny po swoim ojcu, złożonej z negatywów, fotografii i dokumentów.
🔴 Zobacz również: Ponad 400 zabytków w Pałacu Wielopolskich
Dzięki zrozumieniu i zaangażowaniu Marty Pawłowicz-Pronobis część archiwum Narcyza Pawłowicza niebawem trafi do zbiorów ostrowieckiego Muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze