Projekt „Moja tradycja to moja pasja!" zakłada twórczą integrację mieszkańców, młodzieży i starszych pokoleń wokół sztuki i tradycji najbliższego otoczenia. Działania projektowe skupione były na relacjach, jakie powstawały między uczestnikami, na budowaniu wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej, artystycznej. Sprzyjały temu koncerty ze wspólnym śpiewaniem oraz integracyjne spotkanie rodzinne na podsumowanie projektu.
Ważnym elementem działań były warsztaty, które pozwoliły przenieść się do przeszłości i poznać tradycyjne sposoby wytwarzania naczyń glinianych, druku, papieru czy wiklinowych przedmiotów.
Podczas warsztatów drukarskich uczestnicy mogli poznać podczas warsztatów dawne techniki drukarskie, pracowali z prasą drukarską wzorowaną na maszynie Gutenberga, samodzielnie układali czcionki i odbijali pieczęcie w laku, zdobywając certyfikat czeladnika drukarskiego.
Na warsztatach czerpania papieru samodzielnie przygotowywali pulpę papierową, tworzyli kartki papieru, odciskane w tradycyjnej prasie oraz suszyli na słońcu, czekając na efekt w postaci kartki papieru.
Uczestnicy warsztatów poznali także technikę pracy na kole garncarskim, sami lepili przeróżne przedmioty z gliny, mając przy okazji możliwość uczenia się od garncarki z ogromnym doświadczeniem, która dzieliła się swoją wiedzą i zarażała nią młode pokolenie.
Podczas warsztatów wikliniarskich uczyli się podstawowych technik uplatania wikliny i próbowali tworzyć wiklinowe ozdoby i koszyki.
Grupa młodych uczestników projektu wyjechała też na wycieczkę do wioski wikliniarskiej i do muzeum wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem, by zobaczyć jak można wykorzystać wiklinę w sztuce, spróbować też samemu zmierzyć się z tym trudnym, ale bardzo wdzięcznym materiałem. Uczestnicy wycieczki zobaczyli niezwykłe instalacje, budowle przestrzenne i sztukę wiklinową, a to zainspirowało do stworzenia w przestrzeni wiejskiej Rżuchowa dużych form wiklinowych, które nawiązują do tradycji tego miejsca.
Po warsztatach powstaną też scenariusze lekcji kulturowych do wykorzystania w szkole, na lekcjach lub zajęciach pozalekcyjnych. Udostępnimy je w internecie, każdy będzie mógł z nich skorzystać.
Wszystkie działania inspirowane są lokalnym dziedzictwem kulturowym, zachowaniem dawnych tradycji, budowaniem wspólnoty lokalnej wokół kultury. Pokłosiem działań i wydarzeń projektowych są także przygotowane scenariusze edukacji kulturowej, które można wykorzystać na zajęciach szkolnych i w edukacji pozaformalnej.
Napisz komentarz
Komentarze