Jadwiga Prendowska, emisariuszka generała Mariana Langiewicza. Za udział w Powstaniu Styczniowym straciła majątek w Mircu i wraz z mężem- Józefem, komisarzem Rządu Narodowego w Sandomierzu, została zesłana na Sybir. Po 4 latach wróciła do rodzinnego Mirca. Po śmierci męża, wraz z pięciorgiem dzieci wyprowadziła się do Ostrowca Świętokrzyskiego. Zmarła w 1915 roku.
Imię Jadwigi Prendowskiej nosiło gimnazjum w Mircu. Gdy placówka została zlikwidowana, pojawiła się myśl aby na stałe upamiętnić kobietę.
W momencie kiedy pojawił się program "Rzeźba w przestrzeni publicznej" stwierdziłam, że to jest to na co możemy pozyskać pieniądze. I pojawiła się koncepcja, aby wykonać rzeźbę Jadwigi Prendowksiej.
-mówi Anna Kawalec, prezes Stowarzyszenia na rzecz odnowy zabytków parafii św. Leonarda w Mircu.
Odsłonięcie rzeźby Jadwigi Prendowskiej było głównym punktem obchodów Dnia Niepodległości w gminie Mirzec. Rzeźbę wykonał prof. Grzegorz Witek z ASP w Warszawie. Posąg stanął przy ulicy prowadzącej do dworku Prendowskich. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu „1863-1864. Pamiętamy”.
Dzień wcześniej, w dworku Prendowskich w Mircu został zaprezentowany spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkół w Gatce i w Mircu.
Napisz komentarz
Komentarze