Konkurs „Nasz zabytek”
W ramach konkursu osoby fizyczne mogą zgłaszać zabytek nieruchomy* ze swojej okolicy, który wpisany jest do rejestru zabytków i wymaga rewitalizacji, remontu czy rewaloryzacji.
*zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną (np. jednostki samorządu terytorialnego - gmina, powiat, województwo; Skarb Państwa).
Konkurs jest podzielony na 2 części. W ramach I Konkursu, w każdym województwie na podstawie zgłoszeń społeczeństwa wybrany zostanie zabytkowy obiekt, który warto poddać rewaloryzacji i nadać mu nową funkcję społeczną. W II Konkursie wyłoniony zostanie pomysł na sposób użytkowania zwycięskiego obiektu wybranego w I Konkursie - zgodnie z intencją lokalnej społeczności. Właściciel wybranego obiektu będzie mógł otrzymać dofinansowanie od Fundacji w postaci grantu na rewaloryzację i dostosowanie obiektu do nowej funkcji - czytamy w regulaminie konkursu organizowanego przez Fundację Most the Most.
Zgłoszenie obiektu
Zgłoszenie obiektu można wysłać poprzez formularz na stronie internetowej Fundacji Most the Most, a także telefonicznie, wystarczy zrobić zdjęcie obiektu i przygotować sobie krótką informację na jego temat. O dofinansowanie walczy m.in. Wielki piec w Starachowicach.
Wielki piec to wyjątkowy zabytek
Wieli Piec w Starachowicach zbudowany został w 1899 roku. Ma ogromne znaczenie dla historii miasta. To dzięki oddaniu do użytku zakładu wielkopiecowego niewielka osada zaczęła przekształcać się w organizm miejski. To wokół niego powstawały kolejne kolonie robotnicze. Istnienie huty spowodowało, że w latach 20. XX wieku zbudowano zakłady zbrojeniowe a wraz z tym postępowała dalsza rozbudowa ośrodka. W 1939 roku Starachowice stają się miastem i po wojnie nadal rozwijały się jako organizm przemysłowy. Zakład wielkopiecowy był wówczas częścią Fabryki Samochodów Ciężarowych, w której pracowała zdecydowana większość mieszkańców. O symbolicznym znaczeniu Wielkiego Pieca dla mieszkańców niech świadczy fakt, że staraniem społeczności lokalnej udało się doprowadzić do wpisania go do rejestru zabytków 12 lutego 1966 roku. Warto pamiętać, że w tym czasie Wielki Piec jeszcze pracował. Wygaszono go ostatecznie w marcu 1968 roku, zaś w dniu 1 stycznia 2001 roku samorząd powiatowy utworzył Muzeum w oparciu o zabytkowy obiekt. Wielki Piec stanowi najważniejszy symboli historii Starachowic oraz ich przemysłowej genezy, zaś Muzeum Przyrody i Techniki to jedna z najważniejszych instytucji kultury miasta i powiatu, mówi Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach.
Zgłoszenia w ramach konkursu „Nasz zabytek” można wysyłać tylko do 7 marca, zwycięzcę poznamy w maju 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze