Wczoraj po godzinie 13.00 na ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do kradzieży pieniędzy na szkodę starszego małżeństwa. Jak wynika z relacji 85-latka kiedy przebywał w rejonie swojego bloku został zaczepiony przez mężczyznę, który przedstawił się za urzędnika. Następnie miał on zaoferować seniorowi pomoc przy załatwieniu pieniędzy z dotacji unijnych.
Z uwagi na fakt, iż pokrzywdzony opiekuje się chorą żoną dał wiarę fałszywemu urzędnikowi i zaprosił go do mieszkania. Oszust za nim wszedł do środka wypytywał 85-latka o zgromadzone przez niego oszczędności. Kilkukrotnie zadał mu pytanie, czy posiada odłożone pieniądze na pogrzeb. Będąc w mieszkaniu poprosił najpierw o okazanie dokumentów przez domowników, a następnie odłożonej przez nich gotówki. Zmanipulowany senior pokazał rzekomemu urzędnikowi zgromadzone oszczędności, a następnie odłożył je na stoliku w sąsiednim pokoju. Po chwili oszust pod pretekstem zobaczenia widoku z okna tego pokoju wszedł do jego wnętrza, a następnie wykorzystując chwilową nieuwagę seniora zabrał stamtąd leżące na stoliku pieniądze i oddalił się w nieznanym kierunku. Po kilku minutach pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszusta. Łącznie senior wspólnie z żoną stracił pieniądze w kwocie 34 000 złotych.
- informuje podkom. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W kontaktach z nieznajomymi ważne jest zachowanie ostrożności
Pamiętajmy, apeluje policja, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Policjanci ostrzegają przed osobami, które bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „urzędnika”, „pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.
Zapamiętaj
- nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
- nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
- jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
- nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
- jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem 112.
Napisz komentarz
Komentarze