Grupa EPL powierzyła mi negocjacje treści tego rozporządzenia.
Dokument ma przywrócić konkurencyjność dla europejskich firm i użytkowników oraz uczciwe zasady na wspólnym rynku cyfrowym zdominowanym przez cyfrowych gigantów jak Facebook czy Google -tzw. strażników dostępu. Stali się oni dzisiaj niepomijalnymi pośrednikami między użytkownikami i przedsiębiorcami
- mówi europoseł, Adam Jarubas.
Rozporządzenie ma zmienić dotychczasowe podejście do rozliczania naruszeń konkurencyjności przez największe firmy cyfrowe. Pozwoli Komisji Europejskiej egzekwować na bieżąco nowe obowiązki, w miejsce dotychczasowych wieloletnich procesów sądowych. Komisja Europejska ma uzyskać szereg uprawnień dochodzeniowych, kontroli danych, algorytmów, przesłuchań, prawo karania strażników dostępu - nawet do 10% rocznego globalnego obrotu, czy możliwości podziału firm w przypadku naruszeń.
Kluczową kwestią w rozporządzeniu jest katalog podstawowych usług platformowych będący podstawą nadawania statutu strażnika dostępu. Komisja Europejska zaproponowała takie usługi jak platformy sprzedaży online, wyszukiwarki, serwisy społecznościowe, platformy udostępniania wideo, komunikatory internetowe, systemy operacyjne, usługi w chmurze czy usługi reklamowe. Europosłowie Komisji Przemysłu proponują by uzupełnić ten katalog o przeglądarki internetowe, cyfrowych asystentów głosowych ( jak Siri czy Alexa).
Ograniczyliśmy możliwość wykorzystania danych do profilowania i mikrotargetowania. Użytkownik powinien być pytany czy można używać jego danych, a odmowa nie może prowadzić do pogorszenia usługi” . Do obowiązków wynikających z rozporządzenia dodano m.in. wymóg interoperacyjności komunikatorów internetowych jak np WhatsApp czy Messenger i sieci społecznościowych jak np Facebook czy Twitter. Chodzi o to by strażnicy umożliwili interakcję i komunikowanie się takich samych usług innych firm ze swoimi usługami - Na tej samej zasadzie jak dziś możliwe są rozmowy telefoniczne między różnymi sieciami telefonicznymi czy wysyłanie maili między usługami poczty elektronicznej różnych firm.
- dodaje Adam Jarubas.
Komisja szacuje, że wdrożenie rozporządzenia o rynkach cyfrowych wygeneruje w UE dodatkowy wzrost PKB o 1,5 % rocznie do 2030 r. i stworzy od 1 mln do 1,4 mln miejsc pracy.
Napisz komentarz
Komentarze