W konferencji pod nazwą „Przemoc wobec osób starszych, zależnych i niepełnosprawnych” udział wzięło 107 osób. Uczestnicy wysłuchali wykładów prelegentów o wieloletnim doświadczeniu w pracy z osobami doznającymi przemocy, jak również z osobami stosującymi przemoc. Byli nimi Anna Wasilewska z ramienia komendy powiatowej policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także doktor Marek Mudant, który pracuje w PCPR-ze na terenie województwa mazowieckiego.
Pomimo wielu ośrodków i placówek pomocowych osoby, które doznają przemocy najczęściej same nie będą szukały pomocy, głównie ze strachu. Z reguły są to osoby wycofane z życia społecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dużą rolę odgrywa stres. Policjanci radzą, że w takich okolicznościach należy zadzwonić na numer 112.
Jeżeli podejrzewasz, że osoby starsze, zależne lub niepełnosprawne są ofiarami przemocy - zareaguj. Powiadom odpowiednie służby, porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i zaoferuj jej osobistą pomoc lub przekonaj ją, żeby szukała pomocy.
Jak reagować na przemoc wobec osób starszych, zależnych i niepełnosprawnych?
Pandemia koronawirusa,a co za tym idzie zamknięcie i izolacja przyczyniły się do nasilenia przemocy wobec osób zależnych, starszych oraz niepełnosprawnych. Co gorsze, najczęściej sprawcami okazują się najbliżsi ofiar. Aby uświadomić ten problem i przybliżyć temat, w we wtorek (26 października) odbyła się konferencja, którą zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
- 27.10.2021 15:04 (aktualizacja 25.09.2023 08:11)
Napisz komentarz
Komentarze