Jeśli ktoś myśli, że w XXI wieku nie ma problemu bezdomności, to jest w błędzie. Życie z zasiłku, darmowy, gorący posiłek, to szczyt marzeń dla niejednej osoby. Jeszcze trudniej robi się wtedy, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne. I tu pomoc z zewnątrz jest konieczna. Szeroki zakres wsparcia osoba bezdomna może uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Placówka pomaga przyznając zasiłki, ale ma do zaoferowania również wsparcie niepieniężne, np. bony na darmowe posiłki, odzież,
- Pomagamy osobom bezdomnym w umówieniu wizyty u lekarza. Towarzyszymy im na tych wizytach, a nawet dowozimy samochodem służbowym. Pomagamy również kompletować dokumentację medyczną, aby osoby chore ubiegały się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności, a później wiąże się to z uzyskaniem pomocy w postaci zasiłku
- informuje Joanna Pietruszka, starszy specjalista pracy socjalnej w MOPS, w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Osoby bezdomnie, jeśli tylko wyrażają chęć współpracy, kierowane są do noclegowni czy schroniska. Mogą uczestniczyć w kursach nauki zawodu, podjąć pracę jako wolontariusz. Pan Andrzej wieku 50 lat został bezdomnym. Dziś mieszka w mieszkaniu chronionym.
- Poszedłem po pomoc do MOPS-U. Skierowali mnie do noclegowni. Zapisałem się na terapię, rzuciłem nałóg. Zacząłem pracę jako wolontariusz w magazynie PKPS. Zaangażowałem się ruch Ostrowieckich Stowarzyszeń Lokalnych.
- opowiada pan Andrzej.
Po bezdomności powrót do codziennego, lepszego życia nie jest łatwy. I nie każdemu udaje się. Wciąż największym problemem jest nadużywanie alkoholu, które uniemożliwia skorzystanie chociażby z noclegowni.
Środowisko osób bezdomnych na bieżąco monitorowane jest przez służby. Miejsca, w których koczują odwiedzają patrole policji i Straży Miejskiej, w asyście pracowników socjalnych MOPS.
Ale rozglądać się wokół powinni wszyscy, bo czasami ktoś tuż obok nas może potrzebować pomocy czy wsparcia. Wykluczenie społeczne jest najczęstszą przyczyną utraty wiary w lepsze jutro.
W Polsce, coraz częściej bezdomności doświadczają młode osoby. Powodów tego zjawiska jest wiele. Uzależnienie, brak perspektyw, bunt, przedłużający się stan depresji, konflikt z rodzicami, załamanie. Nie ma jednak danych statystycznych pokazujących precyzyjnie skalę problemu, ani jego pełnej ogólnopolskiej diagnozy. Problem jest z pewnością złożony i wieloaspektowy.
Napisz komentarz
Komentarze