Uniwersytety Trzeciego Wieku stają się coraz bardziej powszechnym sposobem realizacji aktywności edukacyjnej dla seniorów. Aktualnie w Polsce działa ich ponad 470. W poniedziałkowe popołudnie w auli prof. Franciszka Ryszki słuchacze ostrowieckiego UTW stawili się, aby wysłuchać wykładu inauguracyjnego i przyjąć w poczet studentów dziesięciu nowych członków uniwersytetu. W tym roku akademickim zajęcia rozpocznie ponad sto osób. W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022 udział wzięli słuchacze na czele z prezes Matyldą Niewójt i zaproszeni goście: przedstawiciele Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, z rektorem dr Pawłem Gotowieckim i kanclerz Agnieszką Winiarczyk, byli rektorzy tej uczelni: Zbigniew Doliwa-Klepacki i Izabela Zaborowska oraz były kanclerz WSBiP, Józef Tyburczy, przedstawiciele samorządu na czele z prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosławem Górczyńskim oraz starostą Marzeną Dębniak, wiceprzewodniczące Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego: Joanna Pikus i Marta Woźnicka-Kuzdak, a także członek zarządu Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska, przedstawiciele instytucji współpracujących oraz przyjaciele stowarzyszenia.
Seniorzy w kolejnym, dziewiętnastym roku działalności UTW będą zgłębiać wiedzę podczas wykładów i tematycznych seminariów. Działalność będą prowadziły także sekcje komputerowa, artystyczna, teatralna, lingwistyczna. Nie zabraknie zajęć ruchowych, rekreacyjnych, plenerowych.
Ostrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród seniorów i jest rozpoznawalny w kraju. Choć trwająca pandemia ogranicza zasięg działalności to seniorzy nie tracą pogody ducha. i energii. Realizują projekty, integrują środowisko i przede wszystkim wspierają się wzajemnie w trudnych momentach.
[relacja wideo wkrótce]
*****
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność w 1975 roku w Warszawie. Jego założycielką, a także wielką propagatorką idei uniwersytetów trzeciego wieku była profesor Halina Szwarz. W latach 80. i 90. XX wieku ruch uniwersytetów trzeciego wieku rozwijał się powoli, w Polsce funkcjonowało jedynie kilkadziesiąt uniwersytetów. Szybki wzrost popularności i ilości UTW nastąpił w roku 2007 powstało wówczas więcej uniwersytetów, niż przez pierwsze 25 lat od momentu zapoczątkowania idei UTW.
Jednym z czynników, który zdecydował o popularności UTW jest fakt, że wpisują się one w idee edukacji otwartej. Aktualnie w Polsce działa ponad 470 UTW - 8 w województwie świętokrzyskim:
1) Stowarzyszenie Świętokrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku
2) Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości
3) Sandomierski Uniwersytet Trzeciego Wieku
4) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Skarżysku Kamiennym
5) Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Finansów i informatyki
6) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach
7) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach
8) Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opatowie
Większość Uniwersytetów Trzeciego Wieku prowadzi swoją działalność jako samodzielne organizacje pozarządowe, najczęściej stowarzyszenia. Są też takie, które funkcjonują w ramach uczelni wyższej (publicznej bądź prywatnej) lub jako podmioty prowadzące działalność w strukturach samorządu lokalnego (domy kultury, ośrodki pomocy społecznej). Za ich pośrednictwem osoby starsze mogą nie tylko nabyć nowe umiejętności, kompetencje, ale także aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności. Należy jednak podkreślić, że korzystanie z usług większości Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest jednak uwarunkowane koniecznością spełnienia pewnych wymagań przez jego przyszłych słuchaczy na przykład posiadania statusu emeryta czy rencisty czyli osiągnięcia określonego wieku.
Napisz komentarz
Komentarze