Wszystkie butelki, które dziś możemy zobaczyć we wspomnianej gablocie były własnością Browaru Saskich i pochodzą najprawdopodobniej sprzed 1939 roku.
Wiele osób przyjeżdżających do naszego Browaru, choćby na wydarzenia kulturalne, pyta nas czy mamy coś namacalnego, co tutaj powstawało. Ostatnio mieliśmy ogromne szczęście, bo mężczyzna, który remontował stary dom przywiózł nam oryginalną skrzynkę butelek z 1939 r. ostrowieckiego Browaru, jeszcze wtedy nie Kultury, ale Saskich
- mówi dyrektor MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jacek Kowalczyk.
Ci którzy w ostrowieckim Browarze Kultury już byli wiedzą, że na ścianach wiszą oryginalne zdjęcia obrazujące produkcje oraz ciąg technologiczny w starym Browarze. Prezentowanych zdjęć i eksponatów może być więcej. Dyrekcja MCK apeluje o przejrzenie starych pamiątek i domowych zakamarków.
Staramy się rozsiewać takie wici po regionie, nie tylko mieście. Jeśli macie państwo gdzieś na strychu, w piwnicy elementy, które w tym Browarze były, np. tablice, których było bardzo dużo, a zachowała się tylko jedna. Prosimy, gdybyście państwo chcieli je przynieść do naszego depozytu, to my je odpowiednio wyeksponujemy
- dodaje Jacek Kowalczyk.
Już wkrótce historia odtworzona zostanie w Centrum Tradycji Hutnictwa, które również może być wzbogacone o rzeczy, które na pozór wydają się stare, ale które pozwolą odtworzyć przeszłość i historię zarówno Browaru Saskich, jak i hutniczego Ostrowca.
Napisz komentarz
Komentarze