We wtorek Parlament Europejski przy zdecydowanej większości przyjął Strategię na rzecz bioróżnorodności 2030. Rezolucja ta dotyczy obecnego kryzysu bioróżnorodności w Europie i na świecie.
Stan przyrody pogarsza się w zastraszającym tempie. Szacuje się, że wymarciem jest zagrożony aż milion gatunków (na osiem milionów).
Strategia zakłada, że do 2050 roku nastąpi odbudowa i wzmocnienie ekosystemów światowych i że będą one odpowiednio chronione. UE już posiada największą na świecie sieć obszarów chronionych, jednak europosłowie są zdania, że potrzebny jest unijny plan odbudowy zasobów przyrodniczych. Apelują, by do 2030 r. objąć ochroną przynajmniej 30% unijnych obszarów lądowych i morskich, przy czym przynajmniej jedną trzecią tych obszarów (w tym wszystkie pozostałe lasy pierwotne i stare drzewostany) należy objąć jeszcze ściślejszą ochroną.
Wyznaczanie obszarów ścisłej ochrony powinno obywać się w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i samorządami. Europosłowie sprzeciwiają się ponownemu dopuszczeniu do obrotu glifosatu po 2022 roku. Intencją jest zatrzymanie wymierania owadów zapylających – mają one bowiem ogromne znaczenie dla środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. Posłowie podkreślają również, że aby ograniczyć stosowanie pestycydów, rolnicy potrzebują bezpiecznych dla środowiska rozwiązań w zakresie ochrony upraw. Realizacja strategii bioróżnorodności będzie ściśle powiązana ze Wspólną Polityką Rolną.
Napisz komentarz
Komentarze