Od 26 lat z ostrowieckim Biurem Wystaw Artystycznych związana jest Jolanta Chwałek, która najpierw jako pracownik, a od 2006 roku jako dyrektor, dba o realizację misji postawionej przez Tadeusza Maja - założyciela galerii i jej pierwszego dyrektora.
BWA to dziś nie tylko powierzchnie wystawiennicze, ale również miejsce międzypokoleniowej integracji artystów, miłośników sztuki, pielęgnujące historię, dbające o edukację. Kronika wydarzeń organizowanych przez BWA jest obszerna. W swoich wnętrzach galeria prezentowała prace znakomitych artystów: prof. Fijałkowskiego, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Dudy Gracza, Leszka Mądzika czy Zdzisława Beksińskiego. Tadeusz Maj był pomysłodawcą prestiżowego Jesiennego Salonu Sztuki, który doczekał się już 14 edycji.
Trzeba podkreślić, że wybitne dzieła na przestrzeni lat podziwiała publiczność licząca czasami od 200 do 400 osób. Taka frekwencja potwierdza kulturotwórczą rolę galerii, która jest zauważalna i dostrzegalna w Polsce, również przez profesorów ASP. Dorobek zawodowy Jolanty Chwałek docenił także Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński, który na wniosek senatora Jarosława Rusieckiego przyznał dyrektor BWA odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Ja nigdy nie ubiegałam się o żadne medale, więc to było dla mnie wielkie zaskoczenie. Miło dostać po 26 latach pracy w kulturze, a ściślej mówiąc w sztuce, takie odznaczenie, bo po pierwsze dla kultury polskiej, a więc jest to bardzo ważne odznaczenie, a po drugie fajnie, że ktoś zauważył prestiż tej galerii na arenie ogólnopolskiej
- mówi Jolanta Chwałek.
To najwyższe ministerialne wyróżnienie wręczono dyrektor BWA 11 czerwca, podczas wernisażu wystawy „Malarstwo jest kobietą” autorstwa Emilii Dragosz i Magdaleny Leśniak. [zobacz wideo i zdjęcia]
***
zobacz również: 25 lat BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim
Zasłużony dla Kultury polskiej to najwyższe ministerialne wyróżnienie, które przyznawane jest osobom upowszechniającyn i popularyzującym kulturę.
Jolanta Chwałek
Napisz komentarz
Komentarze