Wiele osób decydujących się na zawarcie związku małżeńskiego jeszcze rok temu nie było świadomych jak pandemia utrudni im organizacje tego wyjątkowego wydarzenia. Odwoływane są śluby kościelne i wiele wesel. Alternatywą dla osób chcących aby małżeństwo stało się faktem, jest ślub cywilny.
Śluby odbywają się, ponieważ młode pary, jeżeli planują wspólną przyszłość a jest problem z organizacją przyjęć, to ślub kościelny i wesele są planowane na lepszy czas. Natomiast jeśli młodzi ludzie chcą wejść w związek małżeński, ponieważ chcą kupić mieszkanie lub zrealizować swoje plany życiowe, wtedy my jako Urząd Stanu Cywilnego służmy pomocą.
- mówi Beata Duda, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W ostrowieckim urzędzie stanu cywilnego, pojawia się coraz więcej osób zainteresowanych zalegalizowaniem związku małżeńskiego.
Musze powiedzieć, że jak zawsze ślubów konkordatowych jest więcej, to w ubiegłym roku i w tej chwili jednak te śluby cywilne są bardziej popularne. W tym roku mieliśmy ich około 20, a zaplanowanych jest kolejnych 30, a to dopiero pierwszy kwartał.
- informuje Beata Duda.
Miłość ma ogromną moc, więc dla młodych par obostrzenia i skromniejszy wydźwięk uroczystości nie stanowi przeszkody.
W tej chwili podczas ślubu cywilnego obecne mogą być tylko młode pary i świadkowie oraz jedna osoba najczęściej jest to fotograf. Jest miło sympatycznie, jednak skromnie, ponieważ nie może być bliskich, rodziny i znajomych. Również między ślubami zachowujemy odstęp czasowy.
- mówi Beata Duda.
Zgodnie z danymi GUS-u w ubiegłym roku w Polsce zawarto blisko 145 tys małżeństw, czyli o ponad 38 tys mniej niż w roku 2019.
Napisz komentarz
Komentarze