Skutki pandemii koronawirusa już są odczuwalne w wielu aspektach życia społecznego. Kryzys dotknął nie tylko przedsiębiorców, wirus nie oszczędził również edukacji. Uczniowie od marca do czerwca uczyli się zdalnie, po wakacjach wrócili do szkół, jednak tylko na chwilę. Sytuacja budzi wiele obaw zarówno wśród rodziców jak i nauczycieli.
Zdalne nauczanie zdecydowanie różni się od nauki stacjonarnej, i jak się okazuje, na każdym poziomie edukacyjnym sprawia wiele problemów. Rodzice podkreślają, że dzieci i młodzież trudniej zachęcić i zmotywować do nauki online. Nauczyciele szkolą się i szukają sposobów na zaciekawienie uczniów i zaktywizowanie ich.
Jedną z propozycji dla pedagogów i osób związanych z edukacją było webinarium: „Jaka szkoła w czasie pandemii?”.
Przygotowaliśmy projekt, który był tak naprawdę odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska. Punktem wyjścia była diagnoza problemów z jakimi borykają się nauczyciele podczas realizacji zadań edukacyjnych w tym trudnym okresie pandemii z uwzględnieniem oczywiście realizacji tych zadań w systemie hybrydowym a także w pełnym systemie online.
- mówi - dr Izabela Zaborowska - Kierownik Projektu
Pomysł na zrealizowanie projektu „Wsparcie metodyczne nauczycieli i wychowawców w dobie SARS-Cov 2” zrodził się wśród działaczy ostrowieckich struktur Platformy Obywatelskiej.
Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej wyodrębnił ze swojej subwencji i przeznaczył na takie lokalne działania kół powiatowych, organizacji wojewódzkich Platformy Obywatelskiej pewną pulę środków, którą można było wykorzystać właśnie na tego typu przedsięwzięcia. Napisaliśmy projekt, złożyliśmy wniosek do zarządu krajowego i ten projekt został zaakceptowany i taki grant nasz powiat ostrowiecki, organizacja Platformy Obywatelskiej otrzymała.
- mówi - Eligiusz Mich -Wiceprzewodniczący Świętokrzyskich Struktur PO
Do współpracy zaproszono Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku i Fundację Bonum Humanum. Ekspertami i prelegentami podczas webinarium byli: Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Taper, Leszek Roszczenko, Maciej Szczodrowski.
Pomysłodawcy projektu, w programie szkolenia zawarli szereg najbardziej nurtujących zagadnień. Duży nacisk położony został na profilaktykę cyberzaburzeń, cyberuzależnień i cyberbezpieczństwa. W konferencji online wzięło udział około 120 osób. Do przedsięwzięcia przyłączyli się m.in. nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Każdy z uczestników projektu „Jaka szkoła w czasie pandemii?” otrzyma certyfikat potwierdzający udział w webinarium oraz pendrive z materiałami szkoleniowymi. Organizatorzy (Platforma Obywatelska Powiat Ostrowiecki) proszą o odbiór materiałów w dniach od 28 do 30 grudnia , w godzinach od 16:00 do 18:00 w biurze, os. Ogrody 7 F .
[ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze