SOSW w Sulejowie w swojej ofercie ma zajęcia wczesnego wspomaganie rozwoju dzieci. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Zajęcia z dzieckiem mogą dotyczyć rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, (wielozmysłowej), rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lutego 2009 roku w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U.z 2009 roku nr 23, poz. 133) wczesne wspomaganie rozwoju dziecka prowadzone jest od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Dzieci do Ośrodka przyjmowane są na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydanej przez Zespół Orzekający w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Zajęcia prowadzone są, zależnie od potrzeb dziecka, m.in. przez : logopedę, psychologa, pedagoga, rehabilitanta. Zajęcia odbywają się w naszej placówce.
Brak wczesnej interwencji może poważnie utrudnić - opóźnić lub zniekształcić, a nawet uniemożliwić dalszy rozwój. Zbyt późne rozpoczęcie usprawniania dziecka może prowadzić do powstania i utrwalenia nieprawidłowych reakcji. Są one później trudne do wyeliminowania i powodują w konsekwencji opóźnienia w procesach terapii i edukacji.
Przedszkole Specjalne przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Sulejowie przeznaczone jest dla dzieci: od 3 do 6 roku życia, a w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, z autyzmem oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Głównym celem pracy przedszkola jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci, wyposażenie wychowanków w wiedzę, umiejętności i sprawności pozwalające funkcjonować w najbliższym środowisku na miarę swoich indywidualnych możliwości, a co za tym idzie przygotować do realizacji kolejnego etapu edukacyjnego.
W SOSW funkcjonuje Szkoła Podstawowa dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym. Uczniowie szkoły realizują zadania programowe w ramach zespołów edukacyjno-terapeutycznych zwanych klasami. Liczba uczniów w każdym zespole wynosi 6-8 uczniów. Praca z klasami oparta jest na realizowaniu Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych konstruowanych dla każdego dziecka w oparciu o orzeczenie wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, obserwację ucznia oraz rozmowę z rodzicami.
W SOSW funkcjonuje Szkoła Przysposabiająca do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym. Głównym zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do pełnienia różnych ról społecznych, do samodzielności i aktywności w życiu dorosłym na miarę indywidualnych możliwości. Najważniejszym celem kształtowanie umiejętności potrzebnych i wykorzystywanych w życiu dorosłym, w byciu niezależnym w zaspokajaniu swoich potrzeb.
Zespół Rewalidacyjno – Wychowawczy organizowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 24-tego roku życia z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z zespołów liczy od 2 do 4 uczniów. Pozwala to na zindywidualizowaną pracę w zespole, oraz możliwość stworzenia atmosfery rodzinnej i bezpiecznej dla uczestników zajęć które odbywają się na terenie Ośrodka. Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze stwarzają możliwość osobom niepełnosprawnym intelektualnie obcowania z rówieśnikami, poznania nowego środowiska, warunki do dalszego rozwoju. Umożliwiają nabywanie nowych doświadczeń i umiejętności dostosowanych do możliwości i indywidualnych potrzeb. Zajęcia te to działania terapeutyczne skierowane na usunięcie lub zmniejszenie deficytów w zakresie rozwoju lub zachowania.Praca polega na realizowaniu Indywidualnych Programów Rewalidacyjno - Wychowawczych. Są one konstruowane dla każdego dziecka w oparciu o orzeczenie wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, obserwację ucznia oraz rozmowę z rodzicami. Do poprawy rozwoju oraz redukcji niepożądanych zachowań stosowane są takie metody jak: metoda stymulacji polisensorycznej, metoda Weroniki Sherborne, metoda pedagogiki zabawy, muzykoterapia, zabawy paluszkowe i inne.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Sulejowie
27-515 Tarłów
Sulejów 69
tel. 15 83 85 171
e-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze