Tradycyjnie obchody święta rolników rozpoczęły się uroczystą mszą dziękczynną. Z Kolegiaty Świętego Marcina w Opatowie barwny korowód przemaszerował na Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna i obrzędowa. Rolnicy podziękowali za zebrane plony i podsumowali rok pracy w swoich gospodarstwach. Rolnicy często korzystają ze wsparcia finansowego z programów, które pozwalają modernizować ich gospodarstwa. Rządowe programy dla wielu gospodarstw są światełkiem w tunelu. Rolnicy dostrzegają wiele problemów, szukają rozwiązań i wsparcia w samorządach i rządzie. Wnioski z rozmów rolników z parlamentarzystami i samorządowcami być może znajda swoje rozwiązania w przepisach i ustawach, co ułatwiło by pracę rolnikom, a tym samym przełożyło się na gospodarkę kraju. Pomoc dla świętokrzyskich rolników deklarują również władze województwa. XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie do Opatowa powróciły po 12 latach. W powiecie opatowskim 80% to gminy rolnicze.
Dożynki to idealna okazja, aby podziękować rolnikom za ich trud i prace, są także najlepszą formą przekazywania tradycji. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że młodzi ludzie nie wiedzą czym tak naprawdę są dożynki. Podczas wojewódzkich dożynek wśród delegacji wieńcowych nie zabrakło powiatu ostrowieckiego, który w tym roku reprezentowała gmina Waśniów.
W czasie XIX dożynek rozstrzygnięto wojewódzkie konkursy rolnicze i wręczono nagrody. W programie imprezy znalazły się występy artystyczne, widowisko regionalne „Świętokrzyskie igrce” oraz wspólna zabawa, którą w tym roku zapewniła gwiazda wieczoru zespół Brathanki. W trakcie imprezy odbywało się wiele wystaw płodów rolnych, maszyn rolniczych, produktów kulinarnych i żywnościowych. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich i instytucje działające na rzecz rolników.
Napisz komentarz
Komentarze