W projekcie bierze udział 46 kobiet, które należą do Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrowieckiego i lipskiego, a także z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostrowca Świętokrzyskiego i Lipska. Cały projekt obejmuje kilka bloków tematycznych. Są to warsztaty kulinarne, zielarskie, nalewkarskie oraz zajęcia rekreacyjno - sportowe. będą również warsztaty ze sztuki opowiadania, tzw. story tellingu.
"Nie będziemy się uczyć lepienia pierogów czy robienia bigosu. Pójdziemy o krok dalej, będę chciał pokazać paniom innowacyjne metody gotowania, których jeszcze nie znają, jak np. metoda sous vide. Sous vide to nic innego jak po prostu metoda gotowania potraw w dokładnie zamkniętych torebkach próżniowych. Potrawy przygotowuje się w wodzie o stosunkowo niskiej temperaturze – nigdy nie przekracza ona temperatury wrzenia. "
- mówi Przemysław Stępień - prowadzący warsztaty kulinarne
"Na zajęciach podzielimy się na dwie grupy, jedne z kobiet zabiorę na spacer zielarski, gdzie będziemy uczyć się rozpoznawać zioła oraz i stosowania w życiu codziennym. Druga grupa zajmie się przygotowywaniem z ziół kremów, maści, szamponów i innych kosmetyków"
- mówi Agata Cieślik - prowadząca warsztaty zielarskie
Projekt zakończy się w 2020 roku, ale organizatorzy nie chcą na tym zakończyć. W planach jest już kontynuacja projektu, ale już w wymiarze ekonomicznym, w postaci inkubatora przetwórstwa rolno-spożywczego.
"Być może z uczestnikami projektu uda się stworzyć zespół, który będzie produkował soki, przetwory, powidła na bazie produktów owocowo-warzywnych, aby wprowadzać je na rynek. Chcemy też stworzyć markę, już nad tym pracujemy. Do końca tego roku będziemy mieli opracowaną linię technologiczną."
- mówi Jarosław Kuba
To plany na przyszły rok, a już we wrześniu uczestniczki wybiorą się na 3-dniową wycieczkę na Podlasie.
Napisz komentarz
Komentarze