Według statystyk 99% zdarzeń na przejazdach z niewłaściwego zachowania kierowców. Czyli są to, te podstawowe błędy: ignorowanie znaku "STOP", omijanie półrogatek, które są zamknięte, wjeżdżanie na przejazd mimo opadających rogatek, a także niewłaściwe zachowanie w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zagrożenia czy unieruchomienie samochodu.
- mówi Izabela Miernikiewicz - Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Do takich incydentów bardzo często dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. Na co dzień Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych – szczególnie w pociągach, na stacjach i przejazdach kolejowych. Sprawdzane są przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”. Straż Ochrony Kolei posiada mobilne centra monitoringu, które całodobowo obserwują obszary kolejowe, kamery noktowizyjne i termowizyjne oraz foto pułapki. Ponadto funkcjonariusze maja prawo do nakładania grzywny w postaci mandatów karnych.
Jako funkcjonariusze posiadamy całą gamę środków i sił, aby do tych niebezpiecznych zdarzeń nie dochodziło na co dzień.
- zapewnia Michał Herman - Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Kielcach
Przewoźnicy i zarządcy terenów kolejowych dokładają starań, aby podróże były szybkie, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne. Aby pobudzić świadomość kierowców i pieszych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują - "Bezpieczne piątki" to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek przypominają o zasadach bezpiecznego przekraczania torów. Informują również o istnieniu "Żółtej naklejki PLK".
Ta "żółta naklejka" znajduje się na napędzie rogatkowym czyli na tym, który steruje otwieraniem i opuszczaniem rogatki. Jest ona mniejsza, natomiast znajdują się tam wszystkie informacje. Operatorzy numeru 112 wiedzą gdzie ona się znajduje i jeżeli kierowca dzwoni i nie wie gdzie taka naklejka się znajduje potrafią go tam skierować. Na przejazdach przed znakiem "STOP" i krzyżem Świętego Andrzeja te naklejki znajdują się po wewnętrznej stronie krzyża Świętego Andrzeja.
- wyjaśnia Izabela Miernikiewicz - Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Należy pamiętać o zachowaniu zasad szczególnego bezpieczeństwa i należy wiedzieć jak zareagować w takiej, kryzysowej sytuacji. Służby otrzymały 733 zgłoszenia z wykorzystaniem danych z "Żółtej kartki PLK". Informacje zapobiegły tragediom, wstrzymały ruch pociągów i ograniczyły zagrożenia.
Napisz komentarz
Komentarze